harvey-kasirgasi

Harvey Kasırgası Texas’ı vurmadan önce NASA’nın uçuş kontrolörlerinin Görev Kontrol Merkezi’ni boşaltıp boşaltmama konusunda bir karar alması gerekiyordu. Bu karar elbette sadece uçuş kontrolörlerinin güvenliğiyle ilgili değildi. Bu personeller Uluslararası Uzay Ajansı’nı (ISS) uçurmakla görevlidir ve herhangi bir haberleşme sorununda astronotlar tehlikeye atılabilir.

Uçuş kontrol cihazları Dünya’ya gönderilen ISS verilerini izlemek gibi uzaktan pek çok iş yapabilir. Ancak yörüngedeki laboratuara komut göndermek için uçuş kontrolörlerinin Görev Kontrol Merkezi’nde olması gereklidir. ISS’e, içinde aracı sabit tutmaya yarayan yörünge doğrulama manevraları ve tehlikelerden korunması için alması gereken pozisyonlar dahil olmak üzere ayda 50 bin komut gönderiliyor.

Bu noktada Görev Kontrol Merkezi’nin fırtınalara aşina olduğunu söyleyebiliriz zira NASA afet senaryoları için planlar yapıyor. Örneğin merkezin Alabama’da yer alan Marshall Uzay Uçuş Merkezi’ne kalıcı olarak taşınması öncesinde Texas’taki bir otele geçici olarak taşınma seçeneği mevcut. Bu şekilde haftalarca operasyonları desteklemek mümkün hale geliyor.

harvey-kasirgasi

Harvey Kasırgası için hazırlıklar önceden başladı!

Harvey Kasırgası vurmadan üç gün önce yani 22 Ağustos tarihinde görev ekibi bilgilendirildi ve en iyi planın yapılması için harekete geçildi. Bu sırada fırtınanın rüzgardan çok su nedeni ile tehlike yaratacağı ortaya çıktı. Görev Kontrol Merkezi’nin su baskınlarına karşı mükemmel bir şekilde dizayn edildiğini de hatırlatalım. Ancak ekip yine de iyi hazırlanmaları gerektiğinin farkındaydı.

Uçuş kontrolörlerinin yeri dolmayacak personeller olduğunu belirtmekte fayda var. Ekibin de en çok korktuğu şey buydu ve kontrolörlere işe erken gelmeleri, giriş ve çıkışlarını güvenli bir şekilde yapmaları söylendi. Bu esnada astronotların uçuş yapmadan önce dinledikleri karantina alanlarına karyolalar taşındı. Burada gerekli kontroller için ekran ve konsollar da yer alıyordu.

Hafta sonu boyunca ISS’i güvenli bir şekilde idare edebilecek olan minimum personel ile çalışıldı. Normalde kontrolörler dokuz saatlik vardiya halinde çalışırken bu hafta sonu çalışan altı uçuş kontrolörü 12 saate kadar uzayan vardiyalar yapmak zorunda kaldı. Ulaşım imkansız hale geldiği için de herkes birkaç gece boyunca burada mahsur kaldı. Şu anda Görev Kontrol Merkezi hala kapalı durumda ve 5 Eylül’e kadar da sınırlı bir personel ile çalışacak.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here