NASA Gezegen Koruma Memuru Alıyor!

NASA yayınladığı yeni iş ilanıyla dikkatleri üzerine topladı. Uzay ajansı gezegen koruma memuru alıyor. Peki, bu memur neler yapacak?

nasa

Dünya’yı uzaylılardan korumak büyük bir iş gibi görünüyor ancak asıl büyük olan şey uzaylıları bizden korumak. NASA’nın gezegen koruma memuru ilanı da aslında trend başlıklardan bir tanesi gibi düşünülüyor. Bu pozisyona alınacak kişi teknik olarak bizleri uzaylılardan koruyacak. Bakıldığında uzaylılar ile savaşmak kulağa muhteşem geliyor. Kirletme yöntemlerini araştırmak ve robot ekipmanlarını uygun bir şekilde sterilize etmenin yollarını bulmak ise pek ilgi çekici olmasa gerek. Zira gezegen koruma memurunun işi tam olarak bunlar olacak.

Görüldüğü üzere gerçek zorluk yabancı hayatları Dünya’dan uzak tutmak değil ve çoğunlukla bizim üzerinde araştırma yaptığımız şey bu! Nitekim NASA’nın dikkat çeken projeleri ile ilgili çalışmalara ek olarak, farklı düşünceler de gündeme geliyor. Yanlışlıkla bir Mars gezginini ezmek istemiyor gibi görünsek de aslında istediğimiz bu. İstemediğimiz şey ise diğer gezegenleri ve Ay’ı kirletecek bir Dünya hayatı. Hayatımızı başka ekosistemlere yaymamamız gerekiyor, zira bu Dünya yaşamına alışmış olan pek çok organizmanın yapısını bozabilir.

gezegen-koruma-memuru

NASA’nın alacağı gezegen koruma memuru neler yapacak?

Mars gezginlerinin Mars üzerinde bakteriler ile dolu olduklarını hayal edin. Burada bazı mikroorganizmaların hayatta kalma şansı var. Gelecek yıllarda eğer Dünya gibi korku veren yaşam formları bulursak, onların uzaylı olup olmadıklarını öğrenmekte gerçekten de zorlanırız. İlk etapta rotaları temiz tutmak eliminasyon sürecini daha da kolaylaştıracaktır. Bu da gezegen koruma memuru olarak işe giren kişi ya da kişilerin görevi olacak.

Bu noktada uzay gemilerinin bile en iyi şekilde sterilize edilmesi gerekir. Zira gemiler toprakla sürekli etkileşim içerisinde. Ancak tüm bunların oldukça zor olduğunu belirtmek gerek. Zira bakteriler mükemmel bir şekilde hayatta kalır ve her yerde yaşar. Bu da uzay araçlarının her bir parçasının titiz bir şekilde steril edilmesi gerektiği anlamına geliyor.

Bir diğer yandan, daha önce gezginlerimizi herhangi bir gezegene inmeden önce sterilize etmeye hiç zahmet etmemiştik. Ancak bu kirlenme açısından büyük bir risk. Şimdi uzayda Dünya’dan gelen yüzlerce tehlikeli bakteri olduğunu söyleyebiliriz.

Sonuç olarak, Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi yani NASA’nın işe alacağı gezegen koruma memuru uzaylılar ile savaşmayacak ancak bundan çok daha önemli işler yapacak. Uzayı Dünya’nın etkilerinden koruyacak ve uzaydan toplanan örneklerin daha korunaklı ve steril bir şekilde Dünya’ya getirilmesini sağlayacak.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here