NASA GOLD Projesi

Uzayın derinliklerinde araştırma yapmayı seven NASA bu kez çok uzağa gitmiyor ve Dünya’nın son sınırı hakkında bazı çalışmalar yapıyor. Yeni NASA projesi olan GOLD, odak noktasını Dünya’ya çevirmiş oldu.

Bilim insanlarının ultraviyole ışınları ile Dünya’ya iyi bir bakış açısı yakaladığı en son tarih 1972. Bu tarihte astronot John Young’ın Apollo 16 görevi esnasında özel bir kamera ile Dünya’ya bazı fotoğraflar gönderdi. O zamandan bu yana bilim insanları Dünya’nın üst atmosferi ve uzayın dışı arasındaki etkileşim ile yakından ilgileniyor ancak veriler oldukça az. Ancak NASA bu durumu değiştirecek gibi görünüyor.

NASA’dan yeni proje: NASA GOLD Projesi

NASA GOLD Projesi

Ünlü uzay ajansının yürüttüğü çalışmalar kapsamında sponsor olduğu iki uydu Dünya’nın 60 km ila 1000 km yukarısından veri toplamaya başladı ve proje GOLD olarak anılmaya başladı. Bu noktada araştırmacıları Güneş’ten yayılan radyasyon nedeni ile Dünya’nın atmosferinin son derece kirli olduğunu düşünüyordu ancak yukarılara doğru çıkılmaya başlandığında koşulların değişebileceği ortaya çıktı.

NASA GOLD Projesi

Mikrodalga boyutundaki GOLD görevi, daha büyük bir iletişim uydusunun bileşeni olarak karşımıza çıkacak. NASA’nın maliyetleri düşürmeye çalıştığı ve söz konusu görevin de bu konuda etkili olacağı konuşuluyor. NASA’ya göre GOLD görevinin toplam maliyeti 55 milyon dolar civarında olacak.

NASA, GOLD görevinde nasıl hareket edecek?

GOLD’un temel bilimsel aracı, Dünya’dan ultraviyole ışını ile bazı görüntüler alarak onları dalga boyu ile parçalayacak ultraviyole görüntüleme spektrografı. Her bir dalga boyunun analizi iyonosferin sıcaklığı, yoğunluğu ve bileşimi hakkında bilgiler verecek. Tamamen güncel olacak olan bu bilgiler 30 dakikada bir görüntülenebilecek.

NASA GOLD Projesi

Elbette iyonosferi anlamak ve incelemek kolay bir iş olmayacaktır. İyonosferi anlamak ve onu en iyi şekilde modelleyebilmek için havacılık ve denizcilik endüstrilerinin yanı sıra ordunun kullandığı iletişim sistemlerinin geliştirilmesi gerekmektedir.
GOLD için tamamlayıcı görev: ICON

Araştırmacıların tahminlerine göre GOLD’dan Ekim ayında veri alınmaya başlanacak. Bu noktada iyonosfer araştırmaları için oluşturulan bir diğer görev ICON ile GOLD’un eşleştirilmesi gerektiği ifade ediliyor. Bu ikinci NASA görevi için üretilen küçük ve özel bir uydunun hedefi ise düşük yörüngede gözlem yaparak veri toplamak olacak.

Araştırmacıların düşüncelerine göre ICON, GOLD için tamamlayıcı bir nitelik taşıyacak. Bu yılın sonlarında ICON iki yıllık ilk görevine başlayacak. 2020 yılının başlarında ise Dünya’nın son sınırı hakkında daha fazla bilgi alabileceğiz. Nitekim dikkat çeken NASA projeleri arasına bir yenisi daha eklenmiş oldu. Bu konuda yaşanan yeni gelişmeleri NASA haberleri kapsamında sunmaya devam edeceğiz.

NASA GOLD projesi yorumları!

Siz NASA’nın GOLD Projesi ile ilgili ne düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi yorumlar kısmında paylaşabilirsiniz.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here