NASA, Drone Projesi ile Geleceği Öngörmeyi Başarmış Oldu!

NASA'nın 1976 yılında gerçekleştirdiği drone projesi, günümüzde kullanılan dronelara kadar ulaştı. Yani, "NASA geleceği öngördü" demek mümkün oldu!

drone

Günümüzde dronelar son derece yaygın bir kullanım ağına sahip. Artık insanlar drone modellerini son derece kolay bir şekilde uygun fiyatlara satın alabiliyor. Güçlü bataryalara ve kullanışlı kameralara sahip olan bu araçlar kalbosuz bağlantı teknolojisi ile kolay bir şekilde akıllı cep telefonları üzerinden yönetilebiliyor.

1976 yılına dönüp baktığımızda ise dronelar insanlar için pek de bir şey ifade etmiyordu. O yıllarda NASA’nın dronelara dair büyük bir projesi vardı ve birçok insan da bu projeden habersizdi. Ancak o zamanlar NASA’nın yapmayı hayal ettiği şeyleri bizler bugün yaşıyoruz.

NASA, dev drone projesi için epey zaman ve enerji harcamış!

NASA’nın yürüttüğü drone projesinde Lockheed Füze ve Uzay Şirketi büyük bir yer edinmiş. Yapılan araştırmalar kapsamında 328 sayfadan oluşan bir çalışma ortaya çıkmış ve bu çalışmada üretilmesi planlanan droneların en küçük özelliği bile detaylı bir şekilde belirtilmiş.

drone

Yapılan bu çalışma ile güvenliğin de dronelar sayesinde kolayca sağlanabileceğini görebiliriz. Zira bu araçlar sahip oldukları kameralar ile gözetleme ve güvenlik alanında devrim yaratabilir ve insanları için büyük bir avantaj sağlayabilir. Tüm bunlar 1976 yılında NASA tarafından yapılan bu çalışma ile öngörülmüş.

Drone kullanım alanları gün geçtikçe artıyor!

Şimdilerde sadece Birleşmiş Milletler’de yaklaşık 1 milyon drone kullanılıyor. İş amaçlı kullanılanlar varken aynı zamanda birçok insan hobi amaçlı da droneları kullanabiliyor. Ancak gün geçtikçe droneların kullanım alanları büyüyor ve artık kargo teslimatları bile bu araçlar ile yapılabiliyor.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here