nasa-dawn-gorevi

NASA’nın çok konuşulan uzay görevlerinden bir tanesi de şüphesiz ki Dawn adı verilen uzay aracı ile yapılanlar. Dawn’ın görevi ise Ceres adlı güneş sisteminin en büyük cüce gezegeni üzerinde araştırma yapmak. 2016 yılının Haziran ayında Dawn, cüce gezegen Ceres üzerindeki birincil görevinin sonuna geldi. O günden bu yana da Dawn, gezegenin yüzeyinde gözlem araştırmalar yapabilmek için hep yörüngede kaldı. Bu hafta ise NASA Dawn görevi için bir açıklama yaptı ve görevin bir kez daha genişletildiğini duyurdu.

Dawn, Ceres gezegeninin yüzeyine 2015 yılında ulaştı. Bu da asteroit kemerindeki en büyük objeye daha önce eşi benzeri görülmemiş bir bakış atmayı sağladı. Bu bakış sayesinde aktif yüzeyde yepyeni özellikler ile birlikte pek çok organik bileşen keşfedildi. Görev bittiğinde uzay aracında hala yakıt vardı ve bilim insanları da aracı keşfedilmemiş başka bir asteroite göndermek istedi. Ancak sonrasında bu cüce gezegeni daha yakından inceleyebilmek adına Dawn’ın yörüngede kalması gerektiğine karar verildi.

nasa-dawn

Genişleyen NASA Dawn görevinde neler olacak?

Bu yeni görev uzantısında ise Dawn’ın uçuş ekibi incelemeyi Ceres çevresindeki başka bir yörüngeye taşımak istiyor. Bu yörünge de Ceres’in yüzeyine 120 milden daha az bir uzaklıkta yer alıyor. Daha öncesinde Dawn cüce gezegenin 240 mil üzerine gelmişti. NASA’ya göre, bu görevin uzatılmasının nedeni, Ceres’in yüzeyini incelemek ve ne kadar buz içerdiğini görebilmek için aracın gama ışınlarını ve nötron spektrometrelerini kullanmak olacak.

Dawn uzay aracı 2018 yılının Nisan ayında yani cüce gezegen Ceres’in Güneş’e en yakın olduğu zaman aktif hale gelecek. Bu noktada bilim insanları Güneş ve Ceres arasındaki bu yakın mesafenin yüzeydeki buzu eritip eritemeyeceğini görmek istiyor. Eğer bu gerçekleşirse geçici bir atmosfer de oluşabileceği tahmin ediliyor. Bu esnada bilim insanları gezegenin yüzeyinden ışıklı resimler alarak incelemelerini sürdürecekler.

Görev planlayıcıları görevin 2018 yılının sonuna kadar süreceğini tahmin ediyor. Cassini uzay aracının aksine Dawn, cüce gezegen Ceres’in yüzeyini kirletmemek adına yörüngede kalacak ve yüzeye yaklaşmayacak. Bakalım NASA Dawn görevi nasıl sonuçlar doğuracak?

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here