NASA Astronotları Neden Mağarada 1 Hafta Geçirdi?

5 farklı ülkeden gelen ve 6 kişilik bir grup oluşturan NASA astronotları, 6 gün boyunca bir mağarada yaşadı. Peki, astronotlar neden oradaydı?

NASA Astronotları

Uzayın her zaman yeni ve heyecan verici dünyalarla dolu bir yer olduğunu ve bunun son sınır olduğu düşünmeye meyilliyiz. Elbette kendi gezegenimizde yaşarken dışarıda hala keşfedilmemiş yerler olduğunu unutmak kolay. Ancak uzayın büyük bir kısmını hala keşfetmemiş olduğumuzu da bilmemiz gerek. Bu noktada astronotların yer altına gönderilmesi de bize biraz yabancı gelebilir ancak tüm bunlar gelecek uzay keşifleri için bir hazırlık niteliği taşıyor. NASA astronotları da bu yönde birçok eğitime katılıyor.

Bu eğitimler arasında en dikkat çekeni ise Avrupa Uzay Ajansı tarafından gerçekleşen CAVES görevi. 2011 yılından bu yana devam eden bu görevde 6 kişiden oluşan bir astronot grubu yer aldı. Grup, İtalya’nın Sardunya adasında yer alan Sa Grutta mağara sisteminde çalışmalarını sürdürdü ve yer altındaki labirentleri keşfetti.

 NASA astronotları

NASA Astronotları yer altında 6 gün geçirdi!

Bu görev için seçilen NASA astronotları elbette yetenekli ve güçlü kişiler arasından seçildi. Grup yüzeyden 800 metre aşağıya kadar inen bir kamp alanı oluşturdu. Burada toplam 6 gün geçiren grup mağaranın her bir köşesini keşfetmek için çeşitli çalışmalar yaptı. Bu çalışmalar çerçevesinde birçok bilimsel deney yapılırken, yerli bitki ve hayvanlar da kategorilendi.

Mağarada yaşamak ve burayı keşfetmek NASA astronotları için olağanüstü bir deneyim oldu. Ayrıca uzaya gitmek için hazırlanan astronotlar da pratik yaptı ve inanılmaz güzel deneyimler kazandı. Tüm bunların yanı sıra gruptaki 6 astronot protokollere hakim hale geldi ve uzayda kullanacakları güvenlik koşulları için önceden antrenman yapmış oldu.

 NASA astronotları

6 günlük mağara yaşamı onları gerçek bir takım yaptı!

Gerçek bir takım olmak kolay bir iş değildir. Ancak böylesi bir mağara görevinde bir araya gelen ve gelecekteki uzay görevlerinde de birbirlerine yoldaş olacak astronotlar 6 günlük mağara görevinde birbirlerine sıkı sıkıya tutunarak gerçek bir takım oldu.

Birbirleriyle yemeklerini paylaşan ve her koşulda birbirlerine yardım eden NASA astronotları 5 farklı ülkeden geliyor. Yani bu noktada kimin nereden geldiğinin bir öneminin olmadığını da anlamak mümkün. Bu başarılı 6 astronot da bunun en iyi örneği diyebiliriz.

Görevlerini tamamladıktan sonra bazı açıklamalara imza atan bu 6 cesur astronot, mağarada yaşamın mükemmel bir deneyim olduğunu ve onlara çok şey kattığını dile getirdi. Uzay yolculukları için de mükemmel bir pratik olan bu görev astronotlar için gerçekten de heyecan verici ve tatmin ediciydi.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here