Haber Tekno Sosyal Medya

Bilim

NASA, 3D Yazıcı İle Dünyanın İlk Tam Ölçekli Roket Motoru Parçasını Üretti!

NASA, 3D yazıcı yardımıyla dünyanın ilk tam ölçekli roket motor parçası üretimini gerçekleştirdi. İşte NASA’nın bu gelişmesinin detaylar!

Teknolojinin en büyük atılımları arasında hiç şüphesiz 3D yazıcı teknolojisi en tepelerde yer alıyor. Öyle ki hemen hemen her alanda kullanılması mümkün olan nadir buluşlardan sayılabiliyor. 3D yazıcı teknolojisinin ortaya çıkmasından bu yana tıptan uzay mühendisliğine kadar birçok alanda çalışmalar ağırlıklı olarak devam ediyor.

Son olarak ise NASA, Ohio’ daki NASA Araştırma Merkezin de, dünyanın ilk 3D yazıcı ile inşa edilen tam ölçekli roket motor parçasını üretmeyi başardı.

NASA, 3D Yazıcı İle Dünyanın İlk Tam Ölçekli Roket Motoru Parçasını Üretti! - habertekno.com-habertekno-teknoloji ve uzay haberleri- NASA (1)

NASA’dan tam ölçekli 3D roket motoru!

Bilindiği gibi uzay yolculukları olası kılan en büyük etken motor teknolojileridir. Roketlerde ve uzay araçlarında kullanılan yanma odaları ise 200 den fazla karmaşık ve maliyeti yüksek parçalardan oluşuyor. Ayrıca ısı değişimlerine de dayanıklılık, aynı şekilde büyük önem taşıyor. NASA’nın araştırma merkezinde üretmeyi başardığı bu roket parçası ise bu ihtiyaçların hepsini karşılayabilecek potansiyele sahip.

NASA, 3D Yazıcı İle Dünyanın İlk Tam Ölçekli Roket Motoru Parçasını Üretti! - habertekno.com-habertekno-teknoloji ve uzay haberleri- NASA (2)

Üretilen GRCo-84 isimli roket parçası, bakır alaşımlı bir yapıya sahip. Böylece yanma odalarında ki ısı değişimlerinde istenilen korumayı sağlayabilecek yeteneğe sahip oluyor. Diğer yandan normal üretime göre 3D yazıcılar ile üretilen bu parça, yaklaşık yüzde elli oranında maliyet kazancı sağlıyor.

NASA’nın açıklamalarına göre üç boyutlu yazıcı teknolojisi, özellikle Mars seyahatlerini kolaylaştıran en büyük etkenler arasında başı çekiyor. Diğer yandan kızıl gezegende yaşam formu oluşturma çalışmalarında da gereklilikler listesinin en başında yer alan teknolojilerden olduğu da yine ifade elilen dikkat çekici noktaların tepesine bulunuyor.

Haber Yorumları

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Daha Fazla Bilim

Üste çık