Yeni yıl ile beraber, 2016 yılındaki gelişmelere yönelik analizler yayınlandı, yayınlanmaya devam ediyor. NASA da 2016 yılı ile ilgili analizler açıklamaya devam ediyor. NASA’nın açıklamalarına göre 2016 yılı, dünyanın en yüksek sıcaklık ortalamasına ulaştığı bir yıl oldu.

2016 yılı küresel sıcaklık için yeni bir rekor oldu!

NASA’nın Goddard Uzay Araştırmaları Enstitüsü Başkanı Gavin Schmidt, 1880 yılından bu yana analiz edilen dünya sıcaklık değerlerinde, 2016 yılının yeni bir rekor olduğunu açıkladı. Şimdiye kadar böyle bir sıcaklık yükseliş sıçramasının en son 1939 ve 1941 yıllarında yaşandığını açıklayan Schmidt, kayıtlarda en yüksek sıcaklık derecelerinin, 2000’li yıllarla beraber yaşandığını vurguladı.

küresel ısınma grafiği

NOAA tarafından kaydedilen detaylara göre de 2016 yılındaki küresel topraklar ve okyanustaki ortalama sıcaklık, 14,82 Santigrat değerine ulaştı ki bu değer, yirminci yüzyıl ortalamasından yüzde 1.69 daha yüksek!

Son olarak belirtmek gerekirse NASA’dan Gavin Schmidt, 2017 yılının, 2016 yılına kıyasla az da olsa daha soğuk olacağı tahminlerinde bulunuyor. Ancak Schmidt, 2017 yılının da hala daha dünyanın en yüksek 5 sıcaklık derecesinde yer alacağından emin olduğunu de sözlerine ekliyor.

Paylaş
Eren Ertem

1997 yılında, Commodore 64 klavyesi ile tanıştığı teknoloji dünyasında yoluna, TED kolejinden sonra İngilizce eğitimli Elektrik-Elektronik Mühendisi olarak devam ediyor. Birçok farklı basılı ve elektronik yayıncılık sektöründe çalışmış olan Eren Ertem, C programlama dili, Java programlama dili ve elektronik yayıncılık editörlüğü ile ilgili eğitim setleri hazırlamıştır.

Popüler Bilim üzerine araştırmalarına ve yazılarına editör olarak devam ederken, öte yandan da 1947 Roswell konusu ile ilgili araştırma kitabını ve Alacaklı romanını yazıyor.