Mukbang Ne Demek ve Mukbang Nasıl Yapılır? (Yemek Yeme Videoları Muk-bang)

Mukbang

Sosyal medya kullanımının artışı ile oluşan konseptler arasına, bir yenisi daha eklenmiş oldu. Mukbang ya da Muk-bang başlığı ile birlikte hem YouTube hem de Instagram üzerinde paylaşımlar çoğalmaya başladı. Mukbang kavramına aşina olmayan okurlarımız için HaberTekno.com olarak söz konusu bu blog yazımızda, bilinmesi gereken tüm detayları bir araya getiriyoruz.

Mukbang nedir?

Mukbang video veyahut canlı yayın süresince yemek yeme konsepti için kullanılan bir ifadedir.

Yemek Yeme Videoları Muk-bang

Kore’de başlayan bu yaklaşım, her geçen gün dünya genelinde de sosyal medya platformlarında sıkça karşılaşın içeriklerden olmaya başladı.

Mukbang ne demek?

Aslında bu ifade, Muk ve Bang kısaltmalarından oluşan iki farklı kelimenini kısaltmasıdır. Kore dilindeki moekneum yani yemek yeme anlamına gelen kelimenin ve bangsong yani yayın anlamına gelen kelimenin kısaltılarak birleştirilmesi ile oluşmuştur. Muk-bang olarak da kullanılan bu ifade, eating broadcast yani kısaca yemek yeme yayını anlamına gelmektedir. İlk olarak 2011 yılında Güney Kore kültüründe kendine yer etmeye başlayan bu yayıncılık şekli, herhangi bir kadın veya erkek bireyin yemek yeme videoları veyahut yemek yeme canlı yayınları hazırlamasıdır. Çok fazla porsiyondan oluşan çeşitli yemekler ve kalori tarafında çok fazla olan tercihler yapılmaktadır. Mukbang Instagram ve Mukbang YouTube tarafından ciddi bir artış göstermektedir. Mukbang Kore kökenli bir anlayış olsa da günümüzde bilhassa da Amerika Birleşik Devletleri’nde popüler bir hal almaya başlamıştır.

Yemek Yeme Videoları Muk-bang

Kadın ya da erkek bireylerin çok büyük porsiyonlarda ve çok çeşitli yemek yemelerini konu olan bu videolar, izleyici çekme konusunda da oldukça başarılı olmuştur. Öyle ki sırf insanların yemek yeme videoları hazırlaması için çok ciddi bağışlar yapılır hale gelmiştir. Çeşitli bilgilere göre söz konusu bu bağışlar, binlerce dolar seviyesine kadar ulaşmış durumda. Yemek yeme videoları Kore kapsamından hızla çıkarak, daha önce de belirtildiği gibi dünya geneline hitap etmeye başlamış durumdadır. Yemek yeme videoları Instagram tarafında da yemek fotoğrafları paylaşmadan sonraki yapı haline gelecek gibi görünüyor.

Mukbang nasıl yapılır?

Aslında açıklamasından da anlaşılacağı üzere bu videoları ya da canlı yayınları hazırlamak için, herhangi bir şekilde ek birşey yapmak gerekmiyor.

Yemek Yeme Videoları Muk-bang

Konseptin gereği olan farklı çeşit yemek ve porsiyonu çok fazla tutulan çeşitler tercih edilmelidir. Güncel videolarda ise tek kişi ya da birden çok kişi ile videoları ve yayınlar hazırlanmaya başladı. Bilhassa da Birleşik Devletler’deki kullanıcılar, daha çok yemek yeme videoları sırasında herhangi bir konu ile ilgili konuşmayı tercih ediyorlar. Birden fazla kişi ile çekilen videolarda da normal bir yemek sırasında yapılabilecek herhangi bir konudan bahsediliyor. Çıkış noktası bu olmasa da dünya genelindeki yayıncılar, kameradan bağımsız bir şekilde veya doğrudan izleyici ile konuşarak yemek yeme videoları hazırlamayı tercih ediliyorlar. Bunlara ek olarak konseptin farklı konulara da geçiş yapması sağlanıyor.

Yemek Yeme Videoları Muk-bang

Örneğin diyet yapan bir kişi, belirlediği bir günde diyetini bozuyor ve yüksek kalorili yemekler yemesini kayıt altına alıyor. Aradan geçen onca süreden sonra popüler bir hale gelmesinin temel sebepleri ise henüz somut bir açıklamaya dayandırılmış değil. Her geçen gün çok daha fazla kişi tarafından paylaşılan ve bir o kadar da fazla kişi tarafından izlenen bu videolar ve canlı yayınlar, bundan sonraki süreçlerde sosyal medya platformlarında artış göstermeye devam edecek gibi görünüyor.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here