Milyonlarca Kablosuz Klavye Üzerinden Tuş Darbeleri Çalınıyor!

Kablosuz klavye özellikle son yıllarda teknolojik hayatta büyük bir yer ediniyor. Peki, bu klavye türü gerçekten de güvenli mi?

Kablosuz Klavye

Eğer bir kablosuz klavye kullanıyorsanız öncelikle ona kesin olarak güvenmelisiniz. Bu konuda güvenlik araştırmacıları kullanıcıları şüpheli kablosuz bilgisayar aksesuarları kullanmamaları yönünde sıkça uyarıyordu ve beş ay önce bu uyarılar ciddi anlamda arttı. Bunun nedeni ise hackerların siber saldırılarını sıklaştırmış olmasıydı. Bu saldırılarda kablosuz klavyeler üzerindeki tuş darbelerine ulaşabilen hackerlar milyonlarca kullanıcının bilgilerini çalmıştı.

Kablosuz klavye üzerinde yapılan araştırma sonuçları hayret verici!

Bu hususta bazı araştırmalar yapan güvenlik firması Bastille son derece önemli bilgiler edindi. Firma tarafından kurulan araştırmacı ekip birkaç bilgisayar üzerinde deneme yaptı. Bu denemelerin sonucunda şifreleme yapmayan kablosuz klavyelerin tamamen savunmasız olduğu ortaya çıktı. Bu sonuca oldukça şaşıran araştırmacılar, böylesine teknolojik bir zamanda şifreleme yapmayan kablosuz klavye satışının yapıldığına inanamadıklarını dile getirdi.

kablosuz klavye

Dünyaca ünlü markalar bile güvenlik konusunda çuvalladı!

Yapılan araştırma ve deneyler kapsamında dünyaca ünlü birçok markanın kablosuz klavyeleri kullanıldı. Birçoğunda kullanılan çiplerin aynı firmadan olduğu gözlenirken bu klavyelerin hiçbirinde şifreleme olmadığı ve tamamen saldırıya açık olduğu gözlemlendi.

Bastille araştırmacılarından biri olan Marc Newlin tüm bu kablosuz klavye türlerine kolayca giriş yapabildiklerini söyledi. Bunun nedenini ise klavyeler üzerinde basit bir mühendisliğin izlerinin yer alması ve ürünlerin tamamen savunmasız olması olarak gösterdi. Ayrıca Newlin tüm bunları yüzlerce fit yükseklikten kolay bir şekilde yapabildiğini de ekledi.

Bu durumda hackerların da kullanıcıların kablosuz klavyelerine ulaşmaları son derece kolay bir iş diyebiliriz. Araştırmacıların güvenliğinden kesinlikle emin olmadığı kablosuz klavyeleri kullanırken bir kez daha düşünün!

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here