Milli Piyade Tüfeği MPT-76 TSK Envanterine Katıldı!

"Yerli" ve "Milli" başlıklarına sahip olarak geliştirilen Milli Piyade Tüfeği MPT-76, Türk Silahlı Kuvvetleri'ne teslim edildi! İşte detaylar!

MPT-76

MKEK yani Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu’ndaki silah fabrikasında düzenlenen tören ile birlikte Milli Piyade Tüfeği MPT-76, Türk Silahlı Kuvvetleri’ne teslim edildi.

MPT-76, TSK’ya teslim edildi!

Milli Piyade Tüfeği MPT-76

İlk parti seri üretimlerin tamamlanmasıyla beraber 500 adet olarak TSK envanterine katılan yeni Milli Piyade Tüfeği MPT-76, düzenlenen etkinlik ile Milli Savunma Bakanı Fikri Işık tarafından, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Çolak’a verildi.

Milli Piyade Tüfeği MPT-76

Düzenlenen tören kapsamında test atışı da gerçekleştiren Milli Savunma Bakanı Fikri Işık ve Orgeneral Çolak, hedef üzerinde incelemeler de gerçekleştirdi.

Milli Piyade Tüfeği MPT-76 özellikleri!

Milli Piyade Tüfeği MPT-76

Son olarak MPT-76 özelliklerine de değinmek gerekirse, bilhassa da her türlü koşulda sorunsuz kullanım vaadi (-40 ve +60 sıcaklık aralığı dahilinde) ile öne çıkan bir silah konumunda yer aldığını söylemek gerekiyor.

600 metrelik etkili ve 1200 metrelik azami atış menziline sahip olan Milli Piyade Tüfeği MPT-76, 7,62mm çapındaki mermi ile kullanılıyor. 4,1kg ağırlığı ve 92cm uzunluğu ile dakikada 700 atış gerçekleştirebildiği bilinen MPT-76, NATO standartlarında birçok ek donanım desteğine de sahip.

Ülkemizde patentlenen özel bir güvenlik sistemine de sahip olan Milli Piyade Tüfeği MPT-76, ilk partisi ile birlikte TSK envanterinde yer almış oldu. Toplamda ise 200 bin adet üretiminin gerçekleştirilip, TSK envanterine katılması bekleniyor.

Son olarak belirtmek gerekirse yerli üretim Atak helikopteri ilk defa aktif görevde kullanıldı.

Ayrıca şu haberimizi de okuyabilirsiniz: F-35 Özellikleri Neler? F-35 Lightning II Özellikleri, Fiyatı | F-16 ve SU-57 Karşılaştırma

Yorumlar alanından da konu hakkındaki düşüncelerinizi belirtebilirsiniz.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here