Milli Piyade Tüfeği MPT-76 TSK Envanterine Katıldı!

"Yerli" ve "Milli" başlıklarına sahip olarak geliştirilen Milli Piyade Tüfeği MPT-76, Türk Silahlı Kuvvetleri'ne teslim edildi! İşte detaylar!

MPT-76

MKEK yani Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu’ndaki silah fabrikasında düzenlenen tören ile birlikte Milli Piyade Tüfeği MPT-76, Türk Silahlı Kuvvetleri’ne teslim edildi.

MPT-76, TSK’ya teslim edildi!

Milli Piyade Tüfeği MPT-76

İlk parti seri üretimlerin tamamlanmasıyla beraber 500 adet olarak TSK envanterine katılan yeni Milli Piyade Tüfeği MPT-76, düzenlenen etkinlik ile Milli Savunma Bakanı Fikri Işık tarafından, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Çolak’a verildi.

Milli Piyade Tüfeği MPT-76

Düzenlenen tören kapsamında test atışı da gerçekleştiren Milli Savunma Bakanı Fikri Işık ve Orgeneral Çolak, hedef üzerinde incelemeler de gerçekleştirdi.

Milli Piyade Tüfeği MPT-76 özellikleri!

Milli Piyade Tüfeği MPT-76

Son olarak MPT-76 özelliklerine de değinmek gerekirse, bilhassa da her türlü koşulda sorunsuz kullanım vaadi(-40 ve +60 sıcaklık aralığı dahilinde) ile öne çıkan bir silah konumunda yer aldığını söylemek gerekiyor.

600 metrelik etkili ve 1200 metrelik azami atış menziline sahip olan Milli Piyade Tüfeği MPT-76, 7,62mm çapındaki mermi ile kullanılıyor. 4,1kg ağırlığı ve 92cm uzunluğu ile dakikada 700 atış gerçekleştirebildiği bilinen MPT-76, NATO standartlarında birçok ek donanım desteğine de sahip.

Ülkemizde patentlenen özel bir güvenlik sistemine de sahip olan Milli Piyade Tüfeği MPT-76, ilk partisi ile birlikte TSK envanterinde yer almış oldu. Toplamda ise 200 bin adet üretiminin gerçekleştirilip, TSK envanterine katılması bekleniyor.