Microsoft ve Uber, Nokia HERE Maps için Rekabet Halinde!

Microsoft ve Uber, Nokia HERE Maps için Rekabet Halinde! - habertekno.com - habertekno - teknohaber - teknoloji haberleri - nokia haberleri

Nokia’ nın mobil bölümünün Microsoft tarafından satın alınması ve isminin de Microsoft olması, Nokia isminin yavaş yavaş dünya piyasasından silinmesi anlamına geliyordu. Zira Nokia her ne kadar başta iletişim teknolojileri olmak üzere birçok alanda faaliyet gösterse de bu faaliyetler dünya çapında Nokia iletişim cihazlarıyla sınırlı kalıyordu.

Microsoft ve Uber, Nokia HERE Maps için Rekabet Halinde! - habertekno.com - habertekno - teknohaber - teknoloji haberleri - nokia haberleri -2-

Nokia mobilin satışının ardından, Nokia’ nın elindeki yine dünyaca ünlü diğer bir servisi olan Nokia HERE Maps’ de uzun zamandır satış dedikodularına konu oluyor.

Bir süre önce gelen haberler, Microsoft’ un Here Maps bölümünü de, mobil bölümden sonra almaya çalıştığı yünündeydi. Şimdi ise Microsoft’ un tek talip olmadığı ve Uber’ inde Nokia Here Maps bölümü için satın alma çabası içerisinde olduğu haberleri gelmeye başladı.

Bloomberg tarafından yüzeye çıkartılan bu habere göre, her iki firmada bir süredir Here Maps satın alımı için yoğun bir çalışma içerisinde. Ancak şu an için Nokia’ yı tatmin bir eden teklif sunulmuşa benzemiyor.

Nokia’ nın HERE Maps bölümü için 3,2 milyar Dolar talep ettiği iddia edilirken, bu miktarın daha altına satın alım peşimde koşan Microsoft ve Uber’ in yanı sıra Apple, Amazon ve Alibaba gibi isimlerinde olduğu belirtiliyor.

Microsoft ve Uber, Nokia HERE Maps için Rekabet Halinde! - habertekno.com - habertekno - teknohaber - teknoloji haberleri - nokia haberleri

Nokia HERE Maps servisinin bu denli firmaları sıraya sokmasının altında yatan temel sebep olarak ise uzun süredir Nokia’ nın en verimli çalışan servisi olması ve Google Maps’ e karşı sıkı bir alternatif olarak değerlendirilmesi gösterilebilir.

Söylentilere konu olan firmalara bakıldığında, bu doğrultuda Google karşısında yer alan ve harita noktasında da güçlü rakip olmak isteyen isimlerin bulunması, söylentilerin doğruluğuna da pozitif etkide bulunmuyor değil.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here