Microsoft Cortana’yı Her Yerde İstiyor!

Microsoft, sesli asistanı Cortana'yı nesnelerin interneti kapsamında da birçok farklı cihazda kullanmak istiyor. İşte Microsoft Cortana ile ilgili detaylar!

Microsoft Cortana

Yazılım devi Microsoft, Windows 10 işletim sistemi ile ilgili çalışmaları sürdürüyor. Windows 10 işletim sistemi ile birlikte geliştirdiği ve dikkatleri üzerine toplayan sesli asistanı Cortana’da, Windows 10 ile hemen her yerde olmak için geliştiriliyor.

Microsoft Cortana Windows 10 ile her yerde!Microsoft Cortana

Bilindiği gibi kısa bir süre önce Microsoft, Windows 10 işletim sisteminin ARM tabanlı yongalar ile birlikte de çalışması üzerine yaptığı çalışmaları detaylandırdı. Böylelikle, nesnelerin internetine doğru ilerlediğimiz şu günlerde Windows 10, akıllı ev aletleri içerisine de kurulabilecek. Bu bağlamda Microsoft, sesli asistanı Cortana’yı da tüm bu cihazlarda Windows 10 ile birlikte sunmayı amaçlıyor.Microsoft Cortana

Ayrıca Bakınız:

Şu an için ülkemizde aktif kullanıma kapalı olduğu için Cortana’nın ne derece başarılı bir işleyiş gösterdiğini söylemek mümkün değil. Lakin, Apple’ın sesli asistanı Siri’nin Türkçe desteğinin de yeterli denebilecek seviyeleri geride bırakması, geleceğin cihazlarında sesli asistanların yer bulma ihtimalini artırıyor. Nitekim Microsoft’ta, bu noktada Cortana ile yoluna devam etmeyi planlıyor

Paylaş
Eren Ertem

1997 yılında, Commodore 64 klavyesi ile tanıştığı teknoloji dünyasında yoluna, TED kolejinden sonra İngilizce eğitimli Elektrik-Elektronik Mühendisi olarak devam ediyor. Birçok farklı basılı ve elektronik yayıncılık sektöründe çalışmış olan Eren Ertem, C programlama dili, Java programlama dili ve elektronik yayıncılık editörlüğü ile ilgili eğitim setleri hazırlamıştır.

Popüler Bilim üzerine araştırmalarına ve yazılarına editör olarak devam ederken, öte yandan da 1947 Roswell konusu ile ilgili araştırma kitabını ve Alacaklı romanını yazıyor.