Mercedes ve BMW

İki önemli Alman otomotiv devi Mercedes-Benz ve BMW, yeni aldıkları ortaklık kararı ile gündeme geldi. Daimler tarafından yapılan açıklamaya göre iki Alman otomotiv firması, sürücüsüz araçlar için ortak bir çalışma sürdürecek. Bu çalışma kapsamında farklı firmalar da kendini gösteriyor.

BMW ve Mercedes otonom sürüş teknolojisi için ortaklığa gidiyor!

Yapılan açıklamaya göre devam eden otonom yani sürücüsüz otomobil teknolojileri çalışmaları, her iki firmanın ortaklığı ile birlikte devam ettirilecek. Bilindiği gibi Tesla’nın popüler modelleri ile birlikte ciddi anlamda popülerlik kazanan ve geleceğin teknolojisi gözü ile bakılan otonom sürüş konusunda, Alman firmalarının biraz geriden geldiği eleştirileri kendini gösteriyordu.

Nitekim yeni ortaklık ile beraber firmalar, aslında ciddi çalışmalar içerisinde olduklarını da dolaylı yoldan vurgulamış oldu.

Seviye 4 ve 5 araçlar öncesinde, Bosch ile de çalışmalar devam ettirilecek. Bununla beraber Nvidia Drive Pegasus AI isimli platform da çalışmaların üzerine kurulduğu platform olacak. Nvidia’nin söz konusu bu platformu, saniyede 320 tirilyon işlem gerçekleştirme yeteneğine sahip durumda.

BMW Apollo

Söz konusu bu sürücüsüz araç çalışmalarında Merdeces’in V-Class van modeli ve S-Class sedan modelleri kullanılacak. Hatırlatmak gerekirse daha önce de BMW tarafının, Çinli Baidu’nun Apollo isimli otonom sürüş projesine dahil olduğuna ilişkin açıklamalar yapılmıştı. Şimdi ise iki Alman devinin hem Amerikalı hem de Çinli firmalar ile ortak bir çalışma sürdürüyor olacağını söylemek mümkün oluyor.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here