Mercedes Araçlarında Yeni Sesli Asistan!

CES 2018 etkinliğinde dikkat çekici bir gelişme ile karşımıza çıkan Alman otomobil devi Mercedes, araçlarında kendi sesli asistanını kullanmaya başlayacak. İşte konu ile ilgili tüm detayları!

mercedes

CES 2018 etkinliğinde pek çok otomobil firması araçlarında Alexa ve Google Assistant gibi sesli asistanları kullanacağını duyurdu. Ancak Mercedes sürücüler için yepyeni bir sesli asistan deneyimi sunacağını açıklamak için etkinliğe katıldı. Alman otomobil devi kendi sesli asistanını kendisi üretecek. Mercedes’in kullanıcılarına sunacağı bu sesli asistan ile klima ve havalandırma ayarlarını düzenlemek, kısa mesaj göndermek ve etkili bir navigasyon sistemine sahip olmak mümkün hale gelecek.

Önümüzdeki bahar aylarında Avrupa’daki A serisi araçlar ve Kuzey Amerika’daki CLA ve GLA modelleri için tanıtılacak olan bu sesli asistan aynı zamanda iki ila üç yıl içerisinde diğer yeni modeller üzerinde de kullanılmaya başlayacak.

mercedes

“Hey Mercedes” dendiğinde harekete geçen sesli asistan Salı akşamı Las Vegas caddelerinde bir deneme turu attı. Bu deneme turunun büyük ilgi ve beğeni topladığını söyleyebiliriz. Yönetim kurulu üyesi Ola Kallenius bir grup gazeteciye yaptığı açıklamada üçüncü parti parçaların tutarsızlıklarını önlemek istediklerini ve kullanıcılara bütüncül bir deneyim sunmak istediklerini ifade etti.

Sesli asistan dolaylı konuşmaları anlıyor!

LINGUATRONIC adı verilen bu sesli asistan, yaklaşık 20 yıldır geliştirilmek istenen sistemlerin gelişmiş hali olarak görülebilir. Sonunda bu sistem Alexa ve Google Assistant gibi dolaylı konuşmaları da anlama yeteneğine kavuşmuş durumda. Örneğin sesli asistan sıcaklığın belirli bir dereceye yükseltilmesi gerektiği söylenmeden bunu yapmıyor ancak Mercedes’in asistanı “Çok üşüdüm” dendiğinde sıcaklığı anında yükseltiyor.

mercedes

Mercedes’in eski bilgi eğlence sistemlerindeki en büyük değişim ise şüphesiz ki ekrandaki dokunma, kaydırma ve sıkıştırma özelliğinin oluşu. Önceden bu sistem konuşma, direksiyondaki dokunmatik kontroller ve koltuklar arası bir dokunmatik panel çerçevesinde çalışıyordu. Ancak şimdi seçenekler çok daha geniş ve işlevsel durumda.

Mercedes artık kendi haritalarına sahip!

Navigasyon anlamında da ciddi değişiklikler yapan Alman otomobil devi artık kendi haritalarına sahip. Önceden pek çok firma gibi Google haritalarını kullanan Mercedes, artık daha belirgin ve keskin haritalara sahip. Üstelik firma haritalarında üç boyutlu grafiklere yer vermiş durumda ve dokunmatik ekrandan rahatlıkla bu haritalara ulaşmak mümkün.

Paylaş
Merve Öziş
Merve Öziş, 2012 yılında Anadolu Üniversitesi İngilizce İktisat bölümüne başladı ve 2013 yılından bu yana makale yazıyor. Birçok elektronik yayın yapan medyada çalışmalar yapmış olan Merve Öziş, son olarak da özellikle teknoloji ve bilim ile yakından ilgileniyor ve bu konularda yayınlanan araştırmaları takip ediyor.