Haber Tekno Sosyal Medya

Mercedes Araçlarında Yeni Sesli Asistan!

mercedes

Otomobil

Mercedes Araçlarında Yeni Sesli Asistan!

CES 2018 etkinliğinde dikkat çekici bir gelişme ile karşımıza çıkan Alman otomobil devi Mercedes, araçlarında kendi sesli asistanını kullanmaya başlayacak. İşte konu ile ilgili tüm detayları!

CES 2018 etkinliğinde pek çok otomobil firması araçlarında Alexa ve Google Assistant gibi sesli asistanları kullanacağını duyurdu. Ancak Mercedes sürücüler için yepyeni bir sesli asistan deneyimi sunacağını açıklamak için etkinliğe katıldı. Alman otomobil devi kendi sesli asistanını kendisi üretecek. Mercedes’in kullanıcılarına sunacağı bu sesli asistan ile klima ve havalandırma ayarlarını düzenlemek, kısa mesaj göndermek ve etkili bir navigasyon sistemine sahip olmak mümkün hale gelecek.

Önümüzdeki bahar aylarında Avrupa’daki A serisi araçlar ve Kuzey Amerika’daki CLA ve GLA modelleri için tanıtılacak olan bu sesli asistan aynı zamanda iki ila üç yıl içerisinde diğer yeni modeller üzerinde de kullanılmaya başlayacak.

mercedes

“Hey Mercedes” dendiğinde harekete geçen sesli asistan Salı akşamı Las Vegas caddelerinde bir deneme turu attı. Bu deneme turunun büyük ilgi ve beğeni topladığını söyleyebiliriz. Yönetim kurulu üyesi Ola Kallenius bir grup gazeteciye yaptığı açıklamada üçüncü parti parçaların tutarsızlıklarını önlemek istediklerini ve kullanıcılara bütüncül bir deneyim sunmak istediklerini ifade etti.

Sesli asistan dolaylı konuşmaları anlıyor!

LINGUATRONIC adı verilen bu sesli asistan, yaklaşık 20 yıldır geliştirilmek istenen sistemlerin gelişmiş hali olarak görülebilir. Sonunda bu sistem Alexa ve Google Assistant gibi dolaylı konuşmaları da anlama yeteneğine kavuşmuş durumda. Örneğin sesli asistan sıcaklığın belirli bir dereceye yükseltilmesi gerektiği söylenmeden bunu yapmıyor ancak Mercedes’in asistanı “Çok üşüdüm” dendiğinde sıcaklığı anında yükseltiyor.

mercedes

Mercedes’in eski bilgi eğlence sistemlerindeki en büyük değişim ise şüphesiz ki ekrandaki dokunma, kaydırma ve sıkıştırma özelliğinin oluşu. Önceden bu sistem konuşma, direksiyondaki dokunmatik kontroller ve koltuklar arası bir dokunmatik panel çerçevesinde çalışıyordu. Ancak şimdi seçenekler çok daha geniş ve işlevsel durumda.

Mercedes artık kendi haritalarına sahip!

Navigasyon anlamında da ciddi değişiklikler yapan Alman otomobil devi artık kendi haritalarına sahip. Önceden pek çok firma gibi Google haritalarını kullanan Mercedes, artık daha belirgin ve keskin haritalara sahip. Üstelik firma haritalarında üç boyutlu grafiklere yer vermiş durumda ve dokunmatik ekrandan rahatlıkla bu haritalara ulaşmak mümkün.

Haberi Okumaya Devam Et
Reklam
Haber Yorumları

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Daha Fazla Otomobil

En Son Haberler

Fortnite Android
Nokia X6

Akıllı Telefon Haberleri ve İncelemeleri

Nokia X6 Özellikleri & Çentikli Ekranlı Nokia X6 Duyuruldu

Yazar: 17 Mayıs 2018
Honor 10

Akıllı Telefon Haberleri ve İncelemeleri

Honor 10 Özellikleri, Fiyatı ve Honor 10 Karşılaştırmaları!

Yazar: 17 Mayıs 2018
OnePlus 6

Akıllı Telefon Haberleri ve İncelemeleri

OnePlus 6 Özellikleri, Fiyatı, Çıkış Tarihi ve OnePlus 6 Karşılaştırma

Yazar: 16 Mayıs 2018
Android P iOS 11 iPhone X

Popüler Haberler

Üste çık