MediaTek MT2621

MediaTek, IoT yani nesnelerin interneti ürünleri için özel olarak hazırlanmış MT2621 işlemci modelini duyurdu. Yeni işlemci modeli, beklendiği gibi enerji verimliliği üzerine şekilleniyor.

MediaTek MT2621 özellikleri!

Mobil işlemci üretimi denildiği zaman az sayıdaki firmalardan olan MediaTek, MT2621 modeli ile IoT için özelleştirilmiş yeni işlemcisini lanse etti.

NB-IoT R14 ve GSM/GPRS bağlantılara aynı anda destek veren MediaTek MT2621, tek SIM desteğine de sahip.

MediaTek MT2621

Geniş bant modülü ile ultra düşük, düşük ve orta bant genişliklerine ulaşabilen MT2621, daha çok enerji verimliliği ve düşük maliyeti ile öne çıkıyor. Tek çekirdekli yüksek enerji verimliliği sunan ARMv7 tipindeki CPU, 260MHz saat frekansında ve 160KM+4MB dahili belleğe sahip.

Linux temelli uygulamalara destek sunan IoT işlemci, LCM, kamera ve ses AMP arayüzleri sunuyor. Bunlarla beraber bir diğer kablosuz iletişim teknolojisi Bluetooth 4.2 ile uyumluluk sunuyor.

Son olarak belirtmek gerekirse, söz konusu bu yeni MediaTek MT2621 modeli, düşük seviye IoT ürünlerinde yer etmesi amacı ile geliştirilmiş bir mobil yonga seti olma unvanına sahip. Her geçen dönem varlığını daha da artıran nesnelerin interneti-IoT için bu ve buna benzer çip girişimleri, 2018 yılında da artış gösterecek.

Her ne kadar nesnelerin internetinin büyük güvenlik sorunları ortaya çıkartacağı konusunda tartışmalar olsa da bu alandaki gelişmeler hızla devam edecek.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here