MediaTek Helio P25 Duyuruldu! İşte MediaTek Helio P25’in Özellikleri!

MediaTek, yeni mobil yonga seti Helio P25 modelini duyurdu. İşte yeni MediaTek Helio P25 özellikleri ve öne çıkan tüm detayları!

Özellikle mobil tarafta Qualcomm ile yoğun bir rekabet içerisinde olmak için çalışmalarını sürdüren MediaTek, yeni mobil işlemci modelini Helio P25’i tanıttı. MediaTek Helio P25 özellikleri arasındaki en dikkat çeken detay ise, çift arka kamera lensi kombinasyonlarındaki desteği oldu.

MediaTek Helio P25 teknik özellikleri!

MediaTek Helio P25

İlk olarak belirtmek gerekirse yeni mobil yonga seti Helio P25, 16nm FinFET üretim sürecinin bir ürünü oluyor. Bir önceki modele yani Helio P10’a göre yüzde 25 seviyesinde daha iyi enerji tasarrufu sağlayan P25, toplamda 8 çekirdeğe sahip. Cortex-A53 formundaki çekirdekler, en yüksek performansta 2.5GHz saat frekansına kadar ulaşabilmeyi vaat ediyor.

Bunlarla birlikte MediaTek Helio P25, grafik birimi tarafında ARM Mali-T880 ile birlikte geliyor. GPU frekansında ise 900MHz frekansına ulaşan Mali-T880’li P25, 6GB LPDDR RAM desteğine de sahip.

Daha önce de belirtildiği gibi yeni mobil işlemci modeli MediaTek Helio P25, 13MP çözünürlükteki çift arka kamera lens kombinasyonuna destek veriyor. Tek lenste ise 24MP çözünürlükteki kamera modüllerine destek mevcut.

Helio P25 ne zaman çıkacak?

Son olarak belirtmek gerekirse, Samsung’un da üretim sürecindeki desteği ile MediaTek’in bu yılki mobil işlemci üretimlerinde yüzde 11 seviyelerinde bir artış bekleniyor. Yeni Helio P25 mobil işlemci modelinin de ilk çeyrek sonuna kadar orta seviye akıllı telefon modellerinde kullanılacağı tahmin ediliyor.

Paylaş
Eren Ertem

1997 yılında, Commodore 64 klavyesi ile tanıştığı teknoloji dünyasında yoluna, TED kolejinden sonra İngilizce eğitimli Elektrik-Elektronik Mühendisi olarak devam ediyor. Birçok farklı basılı ve elektronik yayıncılık sektöründe çalışmış olan Eren Ertem, C programlama dili, Java programlama dili ve elektronik yayıncılık editörlüğü ile ilgili eğitim setleri hazırlamıştır.

Popüler Bilim üzerine araştırmalarına ve yazılarına editör olarak devam ederken, öte yandan da 1947 Roswell konusu ile ilgili araştırma kitabını ve Alacaklı romanını yazıyor.