Matematik Testi Çözerken Beynimiz Aslında Ne Yapıyor?

Bir matematik testi çözümünde kendinizi ciddi anlamda zorlarken, hiç beyninizin aslında ne yaptığını düşündünüz mü? İşte cevabı!

Matematik Testi Çözerken

Matematik testi çözerken şüphesiz ki birçoğumuz zihinsel açıdan zorlanırız. Sayılardan ya da bilinmeyenlerden oluşan denklemler bazen içinden çıkılmayacak bir hal alabilir. Kendimizi bu kadar zorlarken beynimizin bu esnada ne yaptığını elbette merak etmişsinizdir. Carnegie Mellon Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmada işte bu sorunun cevabı bulunmuş. Yapılan araştırmada matematik problemleri çözerken beyin aktivitelerinin nasıl olduğu saptanmış.

Psikolojik Bilim olarak adlandırılan kağıtta araştırmacılar iki farklı beyin görüntüleme tekniğini birleştirmiş. Yakalanan ilk anlarda akli durumun ortaya çıkması ile nöronların ateşlendiği görülmüş. Yani matematik soruları çözülürken nöronlar ateşlenmiş ve harekete geçerek beyni çalıştırmış.

Matematik testi çözümleri araştırmacılar için tam bir gizemmiş!

Araştırmacılardan bir tanesi olan John Anderson yaptığı açıklamada “Öğrencilerin matematik testi sorularını nasıl çözdükleri bizim için tamamen bir gizemdi ve bizler de bu teknikleri kullanarak gizemin sırrını çözmeye karar verdik. Şimdi öğrenciler oturup hızlı ve zorlu bir şekilde düşündüklerinde hangi adımda ne yaptıklarını biliyoruz.” sözlerini sarf etti.

matematik-testi

Peki, araştırmalar nasıl yapılmış?

Araştırma kapsamında 80 kadın ve erkek bazı testlere tabi tutulmuş. Bu deneklere daha önce hiç görmedikleri sembol ve denklemler çözdürülmüş. Matematiğin altında yatanlar aslında çok zor şeyler değildir, çoğunlukla çıkarma ve toplama yapılır. Ancak yine de bazı karışık ifadeler ile insanlar düşünmeye itilir. Araştırmacılar da bu noktada denekler için büyük bir düşünce süreci yaratmış. Katılımcıların tamamı 88 matematik problemi çözmüş. Araştırmacılar ise sadece doğru çözülen soruları göz önünde bulundurarak hareket etmiş.

John Anderson ve ekip arkadaşları 4 belirli aşama belirlemiş: Kodlama (problemi okuma), planlama (stratejileri belirleme), çözme ve yanıtlama. Bu aşamalar sadece matematik testi için değil diğer tüm derslerin testi için de geçerli olarak sayılabilirmiş.

Deneyler gelecekte de işe yarayabilir!

Araştırmacılar edindikleri bu veriler sayesinde ciddi aşama kaydettiklerini açıkladılar. Önümüzdeki süreçte yapılacak olan araştırmalar çerçevesinde de bu deneylerde elde edilen verilerin son derece yararlı olabileceğini düşünüyorlar.

Günden güne insan beyninin nasıl çalıştığını daha iyi şekilde öğreniyor ve belki de hiç bilmediğimiz detayların ortaya çıktığını görebiliyoruz. Günlük hayatta basit bir işmiş gibi görülen matematik testi çözümlerinin bir araştırmaya konu olacağını düşünür müydünüz?

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here