Mars Su

Mars’ın bizi etkileyen taraflarından bir tanesi de şüphesiz ki sıcak ve ıslak bir geçmişe sahip olması. Peki, bu gezegen su varken nasıl bir yerdi? Biri orada yüzebildi mi? En önemlisi de Mars’taki su nereye gitti?

İlk zamanlarda “Kızıl Gezegen Mars’ta su var mı?” sorusuna sık sık yanıt bulunmaya çalışılıyordu. Mars’ta su olduğu tespit edildiği ancak akan su yerine donmuş halde su bulunduğu yönünde açıklamalar gündeme geldi. Şimdi de Mars suyu ile ilgili farklı araştırmalar yapılıyor.

Mars’ta su var mıydı ve şu anki durum nasıl?

Mars’taki suyun nereye gittiğine dair en belirgin açıklama, suyun yavaş yavaş dış uzaya doğru uzanmış olmasıdır. Zira Dünya’ya göre daha küçük olan Mars gezegenin içi daha hızlı soğumuştur. Yaklaşık dört milyon yıl önce Kızıl Gezegen’in manyetik alanının yok olması atmosferi koruyan kalkanda kayıplara yol açmış ve sonuç olarak da su buharının dışarıya kaçmasına sebep olmuştur. Nitekim Mars hakkında bilgi koleksiyonuna, bir yenisi daha eklenmeye çalışılmış oluyor.

Mars'taki Su

Ancak bu hikayenin sadece bir kısmı. Mars’tan dışarıya kaçan suyun ne kadar olduğuna dair tahminler şüphesiz ki gezegenin başlangıçta sahip olduğu sudan daha az. Bu da geri kalan suyun aşağıya doğru gittiği yani Mars yüzeyinin altına indiğine dair iddialar yaratıyor. Mars’ın kutup başlarında buzullar mevcut ve bazı bölgelerde de yüzeyin hemen altında buzlar olabilir.

Dünya’da kayalar yüzey suyunu aşağıya doğru taşır ve bu da çoğunlukla tabaka tektoniği yüzündendir. Ancak su her zaman geri gelir ve bunun nedeni de, derinlerde yükselen sıcaklık ve basıncın suyu volkanik noktalara taşıyan magmanın üretimini tetikleyebilecek olmasıdır. Bu şekilde su Dünya’nın derinlerine dalmaktan kaçınır ve eninde sonunda tekrar yüzeye çıkar.

Mars’taki su şu anda nerede?

Mars'taki Su

Muhtemelen Mars gezegeni tabaka tektoniğini geliştirmek için hızlı bir şekilde soğumuş ancak buradaki tek önemli fark bu değil. Gezegenin oluşumu sırasında yüksek oranda oksijenin olması lav akıntılarının oluşmasına neden olmuştur. Yükseklik ile birlikte yavaşça artan sıcaklıklar, Mars kayalarının su ile değişik bir etkileşime girmesini sağlamıştır.

Dünya’daki bazaltlar mineralleri su ile birleştirdiğinde yoğunluk düşer, bu hafif ve yüzen kayaların çok derine batması olası bir durum değildir. Ancak Mars’ın kimyası çok daha farklıdır ve yüzdürme etkisini genellikle reddeder. Bu da suyun derinlerde mineraller ile birleşmesine neden olur.

Sonuç olarak Mars gezegeni şu anda daha fazla suyu içinde biriktirebilirdi. Yani uzaya kaçan suyun büyük bir kısmı aslında Kızıl Gezegen’in derinliklerinde olabilirdi. Şu anda Dünya suyu yüzeyinde tutarken Mars içinde tutuyor. Bu da bir gezegenin mavi, diğerinin kızıl olmasına sebep oluyor. Buna ek olarak, suyun varlığı ile birlikte “Mars’ta canlı var mı?” sorusuna da yanıt aranmaya başlanmış ve bu konuda da bilgilerin aktarılmaya başlaması bekleniyor.

Tüm bu konularda gelecek yeni açıklamaları, bilim haberleri bölümüzde aktarmaya devam edeceğiz. Son olarak hatırlatmak gerekirse daha önce de Mars Gezgini Curiosity’nin çalışmaları ile ilgili bilgiler gündeme gelmişti.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here