mars-gezgini

Geçen yıl Curiosity yani Merak adı verilen gezgin, Mars’ın yüzeyinde önceden olduğundan daha bağımsız bir şekilde araştırmalar yaptı. Bu şekilde insan zamanını ve enerjisini korumayı da başardı. Bu yeni yetenek AEGIS adı verilen bir yazılım kullanıyor. Bu yazılım sayesinde Mars gezgini kayaların içindeki kimyasalları lazer ile ortaya çıkabiliyor ve böylece kayaların barındırdığı gazlar da incelenebiliyor. Mayıs 2016 ve Nisan 2017 tarihleri arasında gezgin bunu 52 kez başardı. Zaman içerisinde NASA yapılan lazer atışı sayısını artırdı ve bu şekilde daha fazla veri elde edilebildi.

mars-gezgini

Curiosity, Mars’ın yeni bir alanına girdiğinde AEGIS son konumundan uzakta olsa bile gezici kameralar ortamı bağımsız bir şekilde tarayabiliyor. Kameralar kayaları tanımlayıp sıralıyor ve sonrasında AEGIS lazeri tetikleyerek ölçümleri gerçekleştiriyor. Kısacası bilim insanları Dünya’da rahat bir uyku çekerken robotlar uzayda onların yerine oldukça başarılı bir şekilde çalışmaları sürdürüyor. Yani robotlar insan yükünü ciddi anlamda azaltıyor.

Ancak robotların zahmetli cihazlar olduğunu söylemek de mümkün. Zira bu bilim ekibi, 150 milyon mil uzaktaki bir robot ile çalışıyor. Bir sinyalin Mars’a ulaşma süresinin bazen 20 dakika sürebileceğini düşünecek olursak iletişimin ne kadar zor olabileceğini tahmin etmek zor değil.

mars-gezgini

Mars gezgini Curiosity için yeni yazılım!

Söz konusu yazılım başta başka bir robot için geliştirilmiş olsa da Mars gezgini Curiosity için tekrar uyarlandı. Bunun için Curiosity’nin 4 milyonluk kod satırına 21 bin kod satırı daha eklendi. Aylar süren testler sonucunda da bilim insanları bu gezgini geçtiğimiz Mayıs ayında kullanmaya başladı. Araştırmacılar Mars’ta çalışma yapabilmek için belirli günler olduğunu belirtiyor ve bu günler dışında ölçümlerin yapılmasının neredeyse imkansız olduğunu söylüyor. Ancak AEGIS’ten sonra bu durumun ortadan kalktığı ifade ediliyor.

AEGIS sayesinde aranan kaya türlerini bulmada yüzde 93 başarı kaydedildiği ve farklı kaya türlerinin de kolay bir şekilde bulunabildiği ortaya çıktı. Bunların yanı sıra insan operatörlere de ciddi anlamda katkı sağlayan bu yazılım gelecek misyonlarının şekillenmesine de epey yardımcı oluyor. Bilim insanları önümüzdeki süreçte AEGIS sayesinde diğer gezegenler üzerinde de araştırmalar yapılabileceğini iddia ediyor.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here