Marka Gücü Bizi Bilinçsizce Etkiliyor!

Marka gücü tüketicilerin satın alımlarında büyük bir etken ve ürün markaları bizim için her zaman belirleyici bir unsur. Peki, bu bilinçli mi yapılıyor?

Marka Gücü

Tüketici olarak bizler, bir şeyler satın alırken bunun nedenini bildiğimizi düşünürüz. Bu şeyi satın alırken tüm dünyanın kontrolünün bizde olduğunu hisseder ve genellikle de yeni ürünleri tercih ederiz. Bunun nedeni ise yeni ürünün her zaman özellik, fiyat ya da görüntü açısından en iyisi olduğunu düşünmemizdir. Lakin, bu noktada marka gücü etkisinin de olduğunu gözardı etmemek gerekiyor.

Marka Gücü

Ancak psikoloji, nöroloji ve ekonomik davranışlar çerçevesinde yapılan araştırmalara göre biz insanlar düşündüğümüz kadar gerçekçi değiliz. Aslında bizler pek de göze çarpmayan bilinçsiz etkilerden etkilenir ve bunlara göre hareket ederiz. Bu durumda tüketicilik anlamında marka gücü bizi kontrol etmeye yetiyor.

Marka gücü her sektörde!

Sektörde bir ürünü pazarlarken atılan ilk adım müşterilerin aklını karıştırmak ve onları bu ürün ile dünyanın daha güzel bir yer olacağına inandırmaktır. Bu durum sektörden sektöre farklılık göstermemektedir. Dünyadaki en ünlü markalar bile müşterilerinin akıllarını nasıl çelebileceklerini, onları ürünü almak için nasıl ikna edebileceklerini düşünerek hareket etmekte ve marka gücünü de sonuna kadar kullanmaktadır.

Aslında tüketicileri etkilemek adına yapılacak ilk şey markalaşmaktır. İnsanlar tanınan markalardan alışveriş yapmayı sever ve bu markaların ürünleri ile güvence altında olduklarını düşünürler. Ürünler ne olursa olsun, sadece tanınmış bir isim ve belirli bir fiyat ile tüketicilerin dikkatini çekmemek mümkün değil.

Markanın kurgusu önemli bir etken!

Marka Gücü

Markanın, marka gücü ile tüketici bilinçaltına ister istemez yerleştiğinden bahsetmiştik. Ancak marka ürünlerinin insanların aklında kurgulanması demek bu markanın daha iyi bir yere geleceği anlamını taşır. İnsanlar hayalini kurduğu ürünleri her zaman ön planda tutar ve o ürünlere ulaşmak için de her şeyi yapabilir. Bu ister bir ayakkabı olsun isterse bir ev. Marka gücü insanların aklına ürünlerin kurgusunu yerleştirmekte ve bu şekilde insanlar hayallerine doğru adımlar atmaktadır. Bu noktada marka insanların ruhuna bile etki edebilir demek yanlış olmayacaktır.

Telaffuzun etkisi büyük!

Son olarak marka isimlerinin nasıl telafuz edildiğinden bahsedelim. Televizyonda ya da sosyal medyada her gün onlarca reklama rastlıyoruz ve bu reklamlar çoğu zaman aklımızda büyük bir yer ediniyor. Bunun en büyük sebeplerinden bir tanesi marka isminin ya çok çekici, ya çok eğlenceli ya da çok sinir bozucu bir şekilde telafuz edilmesi. Bunlardan hangisi olursa olsun markanın adı ne kadar telafuz edilirse ve bu telafuzlar ne kadar akılda kalırsa marka gücü de gücünü o kadar göstermiş olacaktır.

Marka Gücü

Toparlayacak olursak; markaların hayatımızda ne kadar önemli bir yer edindiğini öğrenmiş olduk. Birçok hile ve bilinçaltı taktiği sayesinde markalar her saniye hayatımızın içindeler ve bizleri satın almaya teşvik ediyorlar. Elbette bu çoğu zaman bilinçsizce oluyor.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here