Apple, yeni mobil işletim sistemi iOS 10’u yayınladıktan sonra, en sonunda masaüstü tarafında merakla beklenen macOS Sierra işletim sistemi sürümünü de yayınladı!

macOS Sierra yayınlandı!

İlk olarak iOS 10 ile birlikte WWDC 2016 geliştiriciler konferansında duyurulan ve beta sürecine başlanan macOS Sierra, final sürümü ile yayınlandı.

Yeni Mac işletim sistemi macOS Sierra, geliştirdiği yeniliklerden çok, iOS 10 gibi kullanıcı deneyimini en üst düzeye taşımak adına yapılan geliştirmeler ile kendini belli eden bir işletim sistemi konumunda yer alıyor.

macOS Sierra özellikleri!

macOS Sierra

Daha önce de Apple tarafından WWDC 2016 kapsamında aktarıldığı üzere macOS Sierra ile artık Apple’ın sesli asistanı Siri, masaüstü tarafına da taşınmış oldu. Genişletilmiş sesli arama özellikleri sunmaya başlayan Mac için Siri, macOS Sierra ile birlikte kullanıcıların beğenisine sunuldu.

Bunların dışında macOS Sierra ile macOS ve iOS sistemlerinin birlikte kullanımına yönelik ciddi geliştirmeler ve yenilikler hazırlanmış durumda.

Önemli bir örnek vermek gerekirse, iOS cihazlarında kopyalanan bir içerik, macOS tarafında herhangi bir işlem yapmadan doğrudan yapıştırılabiliyor. Aynı durum çapraz platform olarak kullanıma sunuluyor.

macOS Sierra

Öte yandan bir diğer önemli macOS Sierra yeniliği, daha önce iPad Pro ile birlikte kullanılan video oynatma yeteneğindeki değişim oluyor. Kısaca belirtmek gerekirse Safari internet tarayıcısı üzerinde oynatılan video, tarayıcıdan bağımsız olarak ekranın herhangi bir bölümüne taşınabiliyor. Böylece kullanıcılar, Safari’yi ekranda tutmadan, başka bir uygulama sırasında video izlemeye devam edebilecek.

Sekme kullanımına da Apple, macOS Sierra ile birlikte farklı bir anlayış kazandırıyor. Zira, kullanıcıların web tarayıcılardan alışık olduğu yeni sekme ve çok sekmeli kullanım, artık tüm uygulamalar için aktif ediliyor. Örneğin, Apple’ın Pages ya da Mac için Microsoft Word uygulamaları kullanılırken, farklı dokümanları aynı pencerede farklı sekmeler olarak kullanmak artık mümkün.

Tüm bunların dışında, yeni masaüstü işletim sistemi birçok yenilik ve performans-güvenlik geliştirmeleri içeriyor.

Son olarak belirtmek gerekirse iOS 10 ile birlikte gelen Fotoğraflar ve Apple Music tarafındaki yenilikler ve tasarım güncellemeleri, macOS Sierra ile birlikte Mac tarafına da taşınmış oldu.

Apple, iOS sürümlerinde olduğu gibi yeni macOS Sierra sürümünü, destekleyen tüm Mac cihazlara aynı anda indirilebilir hale getirdi.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here