macOS 10.14 Mojave Özellikleri, Çıkış Tarihi ve Güncelleme Detayları!

macos mojave

macOS Mojave sürümü, Apple tarafından WWDC 2018 etkinliği kapsamında duyuruldu. mac OS Mojave özellikleri daha çok performans tarafında olurken, yenilikler de mevcut. macOS 10.14 olarak da ifade edilebilecek yeni sürüm, kapalı beta sürecine başlamış durumda. macOS Mojave sürümü hakkında tüm detayları, bu haberimizde bir araya getiriyoruz.

macOS 10.14 Mojave yenilikleri

 • Dark Mode – Koyu Tema

macOS Mojave Dark Mode yani koyu renklerin yoğunlukta olduğu bir seçenek ile geliyor. Gece modundan farklı olarak bu özellik, temel olarak daha koyu renklerin tercih edilmesini sağlıyor.

Xcode uygulaması da dark mode özelliğini destekliyor ve yazılımcılar için koyu renkli bir tema sunuyor. Uzun süredir Apple’dan böyle bir özellik sunulmasını bekleyen kullanıcılar, en sonunda karşılık almış oldular.

 • Dynamic Desktop – Dinamik Masaüstü

Dynamic desktop özelliği, söz konusu olan koyu temanın, dinamik olmasını yani zamana göre değişmesine vesile oluyor. Saat ile eş zamanlı olarak masaüstü arkaplan görselinin de değişkenlik göstermesi, daha canlı bir tasarım olarak kullanıcıların beğenisine sunuluyor.

 • Desktop Stecks

Masaüstünde yer alan uygulamaların grup halinde sergilenmesini sağlayan bu özellik ile birlikte, daha düzenli bir masaüstü kullanımı mümkün hale getirilmiş. Özellikle çok fazla dosya bulunduran kullanıcılar için iyi bir özellik olacaktır.

 • Finder

Finder sisteminde görüntülemeler ve ikonlar olmak üzere yeni galeri görüntüleme sistemi getirilmiş. Ayrıca bilhassa da fotoğraf için yeni bir sidebar eklenmesi ile daha fazla detaya kısa sürede erişilmesi mümkün hale getirilmiş.

 • Quick Look – Hızlı Bakış

Hızlı bakış özelliği ile birlikte çeşitli formattaki dosyalar, tamamıla açılmadan görüntülebiliyor ve daha da ötesi üzerinde çeşitli düzenlemeler yapılabiliyor.

 • Screenshots – Ekran Görüntüsü

ScreenShots özelliği de geliştirilen uygulamalar arasında yer alıyor. Yeni uygulama ile birlikte alınan ekran görüntüleri üzerinde düzenlemeler yapılabilecek. Kısaca ekran görüntülerinde de fotoğraf düzenleme özelliği Apple tarafından sunulmaya başlamış oldu. Video kaydı da seçilen bölgeler için gerçekleştirilebiliyor. Hem fotoğraf hem de video kaydında iyileştirmeler gerçekleştirilmiş durumda.

 • Continuity Camera

Continuity Kamera özelliği özelliği ile birlikte Mac üzerinden iPhone aracılığı ile fotoğraf çekmek mümkün hale getirilmiş. Sadece fotoğraf değil, belge taramaları da iPhone ile yapılabiliyor ve doğrudan Mac üzerine aktarılabiliyor.

 • News – Apple Haberler Uygulaması

News isimli Apple’ın haber uygulaması, bundan böyle Mac tarafına da getirilmiş oldu. Yeni macOS Mojave ile birlikte haber takibi News ile yapılabilecek.

 • Borsa

Borsa uygulaması da artıl macOS tarafına dahil ediliyor.

 • Voice Memos

Ses kaydı söz konusu olduğunda iPhone tarafında en çok kullanılan uygulama olan Voice Memos,
bundan böyle Mac tarafında da kullanılabilir olacak.

 • Home

Home yani akıllı ev ürünlerinin kullanıldığı ürünlerin uygulaması, iPhone ve iPad sonrasında macOS tarafına da aktarılan diğer uygulamalardan oluyor.

 • Güvenlik ve gizlilik

Güvenlik ve gizlilik tarafında da iyileştirmeler yapılmış. Bu kapsamdaki uygulamalara birçok yenisi daha eklenmiş durumda.

 • Safari

Apple’ın hem iOS hem de macOS tarafında kullandığı Safari isimli web tarayıcısı da yeni özellikler kazanmış durumda. Yeni Safari ile birlikte web sayfalarındaki sosyal medya paylaşım bölümleri ve yorum bölümleri varsayılan olarak kapalı olacak. Bu bölümler kullanılmak istenirse, kullanıcılardan bilgi istenecek.

 • Parmak izi okuyucu

MacBook tarafında kullanılmaya başlanan parmak izi okuyucu özelliği, daha da gelişmiş bir hale getirilmiş. Kullanıcıların izlenmesinin önüne geçmek adına yeni uygulamalar, parmak izi konusunda da etkisini göstermeye başlamış durumda.

 • App Store

macOS Mojave sürümü ile birlikte App Store değişim gösteriyor. Mac App Store yeni tasarımı ile birlikte kullanıcıların beğenisine sunuluyor. Baştan aşağı yenilenen Mac App Store, çok daha modern ve kolay bir tasarım anlayışına geçiş yapıyor.

 • Create ML

Machine Learning yani Makine Öğrenme konusunda kendini öne çıkartacak olan yeni araç, macOS Mojave ile birlikte kendini gösteriyor.

macOS Mojave ne zaman çıkacak ve hangi Mac modellerine gelecek?

Son olarak belirtmek gerekirse bugünden itibaren Apple geliştiricilerine beta olarak dağıtılmaya başlayacak olan yeni sürüm, bir süre hata düzeltmeleri ile yoluna devam edecek. macOS Mojave beta süreci eylül ayına ya da ekim ayına kadar devam edecek. macOS Mojave alacak mac modelleri için, macOS High Sierra 10.13.5 sürümünü alan tüm Mac modellerinin yeni sürüme geçeceğini söylemek mümkün. Apple klasiği olarak bu güncellemeler ücretsiz olarak yapılacak. Sonbahar aylarında yayınlanması beklenen yeni sürüm, iOS 12 ile beraber ya da daha sonrasında yayınlanmış olacaktır.

1 yorum

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here