Lumia 1020’nin Kamerası Mikroskop Oldu!

DNA dizilimi araştırmalarında kullanılacak olan hazırlanan mikroskopta, Lumia 1020 modelinin kamerası kullanıldı. İşte detaylar!

Lumia 1020'nin Kamerası

Bir dönemlerin özellikle kamerası ile dikkat çeken modellerinden olan Lumia 1020, bu özelliği ile kendine bilim dünyasında da yer buldu. Kısa bir süre önce gelen bilgilere göre Nokia Lumia 1020’nin kamerası, DNA dizilim araştırmalarında kullanılmak üzere hazırlanan bir mikroskop çalışması içerisinde kullanıldı.

Nokia Lumia 1020, kamerası ile bilim dünyasında!

UCLA yani Los Angeles Kaliforniya Üniversitesi’nden de isimlerin yer aldığı bilim insanları, kompakt dijital mikroskop geliştirdi. DNA dizilimi ve “in situ” mutasyon analizinde kullanılması amacı ile hazırlanan dijital mikroskopta, Lumia 1020’nin kamera modülüne yer verildi.

Lumia 1020'nin Kamerası Mikroskop

Hatırlatmak gerekirse Lumia 1020’nin kamerası; Zeiss sertifikasına, 41 MP çözünürlüğe ve Xenon flaş sistemine sahipti. İlk olarak 2013 yılında piyasada yer alan Nokia’nın bu akıllı telefon modeli, yıllar sonra ismini bilim dünyasında geçirmeyi başarmış oldu.

Paylaş
Eren Ertem
1997 yılında, Commodore 64 klavyesi ile tanıştığı teknoloji dünyasında yoluna, TED kolejinden sonra İngilizce eğitimli Elektrik-Elektronik Mühendisi olarak devam ediyor. Birçok farklı basılı ve elektronik yayıncılık sektöründe çalışmış olan Eren Ertem, C programlama dili, Java programlama dili ve elektronik yayıncılık editörlüğü ile ilgili eğitim setleri hazırlamıştır. Popüler Bilim üzerine araştırmalarına ve yazılarına editör olarak devam ederken, öte yandan da 1947 Roswell konusu ile ilgili araştırma kitabını ve Alacaklı romanını yazıyor.