Samsung Batarya Problemi Konusunda Yalnız Değil!

Batarya sorunlarıyla son günlerde öne çıkan Samsung aslında lityum-iyon pil problemi yaşayan tek isim değilmiş. İşte detaylar!

14 Haziran 2016 tarihinde NASA’nın Jet Propulsion Laboratuvarı’nda dört araştırmacı RoboSimian adında bir robot için hazırlık yapıyordu. Bu dörtlü tehlikeli durumlarda insanları kurtarması için bu robotu inşa etmişti. Bu hazırlıklar sırasında lityum iyon pil yenisiyle değiştirildi ve bilim insanları da öğle yemeği için çıktı. Laboratuvarda bırakılan RoboSimian’ın pili bir anda patladı. Her yer duman olmuş ve yangın tüm odayı sarmıştı.

Lityum iyon pil patlaması yeni bir haber değil!

Elbette patlayan lityum iyon piller bizim için yeni bir haber değil. Geçen senenin en çok ilgi çeken ürünlerinden hoverboard da aynı sıkıntıyı yaşamıştı. Bunun yanı sıra son günlerde gündemden düşmeyen Samsung Galaxy Note 7 patlamaları da cabası oldu. aynı şekilde bu cihazların bataryaları da lityum iyondu.

lityum-iyon-pil-problemlerini-sadece-samsung-yasamiyor-1

Bu konuda açıklama yapan yetkililer 1 lityum iyon pilin büyük bir patlamaya sebep olmayacağını söylüyor. Ancak RoboSimian’da tam 96 adet pil olduğunu düşünürsek yaşanan patlamanın da bu kadar büyük olması son derece normal. Yani patlayan Note 7 telefonlar insanlar için büyük bir tehlike arz etmiyor diyebiliriz.

Ayrıca Bakınız:

Patlamanın nedeni neydi?

Lityum iyon pil anot (pozitif) ve katot (negatif) olarak ayrılan iki tarafa sahip ve son derece yanıcı bir madde olan sıvı elektrolit barındırıyor. Batarya şarj olduğunda da iyonlar pozitif taraftan negatif tarafa doğru hareket ediyor. Batarya maksimum voltaja ulaştığında da şarj işleminin durdurulması gerekiyor. Eğer devam ederse pilin zarar görmesi ve hatta patlaması mümkün olabilir. NASA’nın yaşadığı bu olayda henüz net bilgiler olmasa da olayın bu nedenle ortaya çıktığı tahmin ediliyor.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here