Liseli Öğrencilerin Yazılımı TÜBİTAK Birincisi Oldu!

Liseli Öğrencilerin Yazılımı

Tokat Fen Lisesi öğrencilerinden Serhat Danışan ve Necim Erdem Öksüz, sıkıştırma algoritması üzerine çıkardıkları yazılım neticesinde TÜBİTAK’ın düzenlediği yarışmada birinci seçilmeyi başardılar. Yeni hedefleri ise Avrupa’da yarışmalara katılmak olacak.

Ayrıca Bakınız

Kanser İlaçları için Fazladan Para mı Ödüyoruz?

Liseli öğrencilerin sıkıştırma yazılımı!

liseli öğrencilerin yazılımı

Tokat Fen Lisesi ile birlikte, özel yetenekli öğrencilerin eğitim adlığı BİLSEM eğitimlerine de devam eden yazılım meraklısı 2 genç, geliştirdikleri fotoğraf sıkıştırma algoritması ile büyük başarı elde ettiler.

Yaklaşık 8 aylık bir süre neticesinde ortaya çıkardıkları fotoğraf sıkıştırma algoritması, veri saklama ve paylaşma odaklı olduğu için, içinde bulunduğumuz dönemin en önemli alanları arasında yer alıyor.

Nested Adaptive PredictionNAP– ismi verilen adaptiv tahmin algoritması, fotoğraf sıkıştırmak konusunda, hem verimli hem de kayıpsız sonuçlar verebiliyor.

Son olarak NAP geliştirici gençlerinden Necim Erdem Öksüz, elde ettikleri bu başarının bu düzeylere ulaşabileceğini beklemedikleri dile getirdi.

 

>> Söz konusu bu genç yazılımcılar ile ilgili siz ne düşünüyorsunuz?

Paylaş
Eren Ertem

1997 yılında, Commodore 64 klavyesi ile tanıştığı teknoloji dünyasında yoluna, TED kolejinden sonra İngilizce eğitimli Elektrik-Elektronik Mühendisi olarak devam ediyor. Birçok farklı basılı ve elektronik yayıncılık sektöründe çalışmış olan Eren Ertem, C programlama dili, Java programlama dili ve elektronik yayıncılık editörlüğü ile ilgili eğitim setleri hazırlamıştır.

Popüler Bilim üzerine araştırmalarına ve yazılarına editör olarak devam ederken, öte yandan da 1947 Roswell konusu ile ilgili araştırma kitabını ve Alacaklı romanını yazıyor.

1 yorum

  1. Genclerin projesi şu an dahada geliştirilmiş halde ve çalışmaları devam ediyor.Ancak ve maalesef ülkemizde ilgi görmedi.Yetersiz imkanlari nedeni ile seslerini duyuramadılar ,yurt dışına da açılamadılar.Üzgünüz