Haber Tekno Sosyal Medya
Liseli Öğrencilerin Yazılımı

Teknoloji

Liseli Öğrencilerin Yazılımı TÜBİTAK Birincisi Oldu!

Liseli öğrencilerin yazılımı, TÜBİTAK’ın yarışmasında birinci seçildi ve Avrupa’ya yarışmalara gitmeye hazırlanıyor. İşte detaylar!

Tokat Fen Lisesi öğrencilerinden Serhat Danışan ve Necim Erdem Öksüz, sıkıştırma algoritması üzerine çıkardıkları yazılım neticesinde TÜBİTAK’ın düzenlediği yarışmada birinci seçilmeyi başardılar. Yeni hedefleri ise Avrupa’da yarışmalara katılmak olacak.

Liseli öğrencilerin sıkıştırma yazılımı!

liseli öğrencilerin yazılımı

Tokat Fen Lisesi ile birlikte, özel yetenekli öğrencilerin eğitim adlığı BİLSEM eğitimlerine de devam eden yazılım meraklısı 2 genç, geliştirdikleri fotoğraf sıkıştırma algoritması ile büyük başarı elde ettiler.

Yaklaşık 8 aylık bir süre neticesinde ortaya çıkardıkları fotoğraf sıkıştırma algoritması, veri saklama ve paylaşma odaklı olduğu için, içinde bulunduğumuz dönemin en önemli alanları arasında yer alıyor.

Nested Adaptive PredictionNAP– ismi verilen adaptiv tahmin algoritması, fotoğraf sıkıştırmak konusunda, hem verimli hem de kayıpsız sonuçlar verebiliyor.

Son olarak NAP geliştirici gençlerinden Necim Erdem Öksüz, elde ettikleri bu başarının bu düzeylere ulaşabileceğini beklemedikleri dile getirdi.

Haberi Okumaya Devam Et
Bunlara da bakabilirsiniz:
Yorumlara bak

Yorumlara bak

  1. min33rwa

    21 Şubat 2017 at 23:35

    Genclerin projesi şu an dahada geliştirilmiş halde ve çalışmaları devam ediyor.Ancak ve maalesef ülkemizde ilgi görmedi.Yetersiz imkanlari nedeni ile seslerini duyuramadılar ,yurt dışına da açılamadılar.Üzgünüz

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Daha Fazla Teknoloji

Üste çık