Liseli Öğrencilerin Yazılımı

Tokat Fen Lisesi öğrencilerinden Serhat Danışan ve Necim Erdem Öksüz, sıkıştırma algoritması üzerine çıkardıkları yazılım neticesinde TÜBİTAK’ın düzenlediği yarışmada birinci seçilmeyi başardılar. Yeni hedefleri ise Avrupa’da yarışmalara katılmak olacak.

Liseli öğrencilerin sıkıştırma yazılımı!

liseli öğrencilerin yazılımı

Tokat Fen Lisesi ile birlikte, özel yetenekli öğrencilerin eğitim adlığı BİLSEM eğitimlerine de devam eden yazılım meraklısı 2 genç, geliştirdikleri fotoğraf sıkıştırma algoritması ile büyük başarı elde ettiler.

Yaklaşık 8 aylık bir süre neticesinde ortaya çıkardıkları fotoğraf sıkıştırma algoritması, veri saklama ve paylaşma odaklı olduğu için, içinde bulunduğumuz dönemin en önemli alanları arasında yer alıyor.

Nested Adaptive PredictionNAP– ismi verilen adaptiv tahmin algoritması, fotoğraf sıkıştırmak konusunda, hem verimli hem de kayıpsız sonuçlar verebiliyor.

Son olarak NAP geliştirici gençlerinden Necim Erdem Öksüz, elde ettikleri bu başarının bu düzeylere ulaşabileceğini beklemedikleri dile getirdi.

1 yorum

  1. Genclerin projesi şu an dahada geliştirilmiş halde ve çalışmaları devam ediyor.Ancak ve maalesef ülkemizde ilgi görmedi.Yetersiz imkanlari nedeni ile seslerini duyuramadılar ,yurt dışına da açılamadılar.Üzgünüz

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here