LG G6 Hakkındaki Söylentilerle Şimdiye Kadar Bildiğimiz Her Şey!

LG'nin yeni amiral gemisi G6 hakkında pek çok söylenti çıktı. Peki, LG G6 hakkında şimdiye kadar neler öğrendik, telefonun özellikleri nasıl olacak?

2016 yılını uğurlamışken akıllı telefon söylentileri her zaman olduğu gibi hızla çoğalıyor. Elbette her yıl olduğu gibi 2017 yılında da pek çok akıllı telefonunun çıkışına tanık olacağız. Şimdi ise elimizdeki bilgilerle gelecek yılın amiral gemilerine bir göz atmanın vakti geldi. Bu amiral gemilerinin içerisinde LG G6 da yer alıyor.

Galaxy S8 ve S8 Edge modellerinin ilgiyi kaybetmesi ardından şimdi dikkatimizi LG’ye ve G5 modelinin bu yılki halefine çevirme vakti geldi. Ancak şunu belirtmekte fayda var ki LG’nin yeni amiral gemisi G6 ile ilgili söylentiler kıt olduğu kadar, aynı zamanda oldukça çelişkili.

Bazı söylentilere göre LG G5 modelinin tersine bu modelde batarya çıkarılabilir olmayacak ve bu da su geçirmez bir tasarımın ortaya çıkmasını sağlayacak. Ancak başka söylentiler ise hala bataryanın çıkarılabilir olacağı yönünde. Ne yazık ki bu konuda kesin bir bilgi yok ancak biz bunları bir kenara bırakıp G6 hakkında şimdiye kadar bildiklerimize bir göz atalım.

lg-g6

LG G6 tasarımı

Pek çok kaynağa göre LG G6 modüler özellikleri G5’te bırakacak ve daha geleneksel bir tasarıma adım atacak. Konuyla ilgili pek çok rapor G5’in karmaşık modüler yapısı nedeni ile düşük satış ve sorunlu üretim verimi yaşadığını ortaya koyuyor. Şu an için şirketin önümüzdeki amiral gemisi için G5’te kullandığı modüller tamamen bırakıp bırakmayacağı kesin değil.

LG G6

Batarya

Bazı raporlara göre yeni amiral gemisinin bataryası çıkarılabilir olmayacak ancak başka kaynaklara göre de bu gerçekleşebilir. Koreli Herald’ın da içinde bulunduğu bu kaynaklar G6’da V20’nin modüler olmayan bataryasının kullanılabileceğini ve bu bataryanın hem pil ömrü hem de güvenlik açısından daha yararlı olacağını iddia ediyor.

Bir başka kaynağa göreyse LG, yeni amiral gemisindeki bataryanın aşırı ısınmasını engellemek adına ısıyı pilden uzaklaştıracak bir teknoloji geliştirdi. Şirkete göre telefonun bataryası 150 derece sıcaklığa kadar tepki göstermeyecek. Yine bu söylentilere göre LG ısı testleri için büyük zaman ve çaba harcadı.

Su yalıtımı ve gövde

LG G6 hakkındaki bir diğer tasarım detayı ise elbette su yalıtım teknolojisi. Şirket yeni amiral gemisi için iPhone 7 ve 7 Plus modellerinde kullandığı su yalıtım teknolojisini kullanmayı planlıyor. Telefonun su geçirmez olması için mühürlü pilin daha fazla yardımcı olacağı düşünülüyor.

Cihazın gövdesi için yine pek çok söylenti dolaşıyor. Bunlardan bir tanesi gövdenin camdan yapılabileceği yönündeyken diğeri üst düzey bir parlaklık sağlamak için metal parlatma tekniklerinin kullanılacağı yönünde. Gövdedeki parmak izi tarayıcısı, ses ve kamera tuşları gibi diğer detayların da G5 ve V20 modellerinden pek farklı olmayacağı tahmin ediliyor.

lg-g6

Ekran

LG, hali hazırda Apple Watch için OLED ekran üretiyor ve LG G6’nın da OLED ekran ile birlikte gelmesi bekleniyor. Çözünürlükte ise G5 ve V20 modellerindeki Quad HD çözümünün kullanılacağı tahmin ediliyor. Ayrıca bir söylentiye göre LG yeni amiral gemisinde 4K ekran kullanabilir. Kavisli ekranlar her ne kadar trend olsa da G6’nin düz ekran ile geleceği söyleniyor. Son olarak da ekranın 9:16 yerine 9:18 en boy oranında olması bekleniyor.

LG G6 Donanım

Donanım hususunda pek fazla bilgiye sahip değiliz ancak yine de söylentilerden yola çıkarak tahminlerde bulunulabilir. Bazı kaynaklara göre LG G6 Snapdragon 835 işlemci ve 6 ya da 8 GB RAM ile gelecek. Bu noktada G6’nın Galaxy S8 serisiyle rekabet edecek kıvama geldiğini görebiliriz. Muhtemelen USB Type-C bağlantısını destekleyecek olan G6, 32 GB artırılabilir depolama alanına sahip olacak.

Hi-Fi ses sistemi destekli B&O kulak içi kulaklıklar G5 modelinde tanımıştık. Bu göz önünde bulundurulursa G6’da da böyle gelişmiş bir sistemin ve kulaklıkların tercih edileceğini varsayabiliriz. Ayrıca V20 için sunulan 24 bit kayıpsız ses kaydının amiral gemisinde de yer alacağı tahminler arasında.

lg-g6

Kamera ve iris tarayıcı

G5 ve V20 modellerinde G6’da görmemiz muhtemel olan çift kamera sistemi mevcuttu. Bu sistemde 8 MP geniş açılı lens ve 16 MP birincil atıcı yer alıyordu. Aslında LG’nin bu noktada iyi iş çıkardığını söylemek mümkün. Yani LG G6’da da bu kamera sistemini görebiliriz. Ancak selfie kamerasında G6’da bazı değişiklikler görebiliriz. Bu kamerada iris tarayıcısı/ön yüze çalışan modül görmemiz mümkün olabilir.

Yazılım ve diğer özellikler

Android Nougat’ı ilk olarak V20’de görmüştük ve G6’nın da kutudan bu sistem ile çıkması muhtemel. Ayrıca LG’nin de Samsung ve Apple gibi kendine özel bir ödeme sistemi ile karşımıza çıkacağı söyleniyor. Bu sistemin manyetik güvenli iletim teknolojisine sahip olacağı da söylentiler arasında yer alıyor.

LG G6 özellikleri arasında en çok dikkat çekeni yapay zeka olabilir. Uzun süredir Google ile pek çok iş yapmış olan LG yapay zekayı hali hazırda bazı akıllı ev aletlerinde kullanıyor ve G6’nın da bu ürünlere dahil edileceği söyleniyor. Elbette ortada kesin bir şey yok.

LG G6’nın fiyatı ve çıkış tarihi

Tahminlere göre LG, yeni amiral gemisini MWC 2017’de duyuracak. Diğer LG G modellerinin çıkış tarihlerini incelediğimizde belirli bir düzen olmaması nedeni ile G6’nın da hangi tarihte çıkacağı saptanamıyor. Ancak tahminler 2017 yılının Şubat ayını işaret ediyor. Bunun yanı sıra cihazın Mart ayında çıkacağı söylentileri de mevcut.

LG G5 650 dolar fiyat etiketi ile satışa sunulmuştu ve G6’nın da aynı fiyat etiketine sahip olacağı tahmin ediliyor. LG’nin her zaman amiral gemisi modellerini Samsung’dan daha ucuza sattığını düşünecek olursak G6’nın da bu trendden sapmasının zor olacağı iddia ediliyor.

 


 LG’nin yeni G6 modeli ile ilgili sizin beklentileriniz neler?

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here