Kanser İlaçları için Fazladan Para mı Ödüyoruz?

Kanser İlaçları

Kanser günümüzde sıklıkla görülen ölümcül bir hastalıktır. Birçok türü olan bu hastalık, hayati tehlike arz ederken aynı zamanda insanların son derece zorlu bir süreçten geçmesine neden olmaktadır. Bu süreçte birçok türde kanser ilaçları kullanılmakta ve çoğunlukla insanları yıpratan da bu ilaçlar olmaktadır. Son yapılan araştırmalara göre de kanser ilaçlarına gerektiğinden fazla para ödendiği ortaya çıktı. Peki, bunun nedeni ne?

Kanser ilaçları için verilen para fazla mı?

Öncelikle kanser ilaçlarının fazla büyük şişe ya da tabletler halinde geldiğinin sizler de farkındasınızdır. Bu konuda Avastin adlı ilacı örnek alabiliriz. Bu ilaç akciğer ve böbrek kanseri gibi birçok kanser türünün tedavisinde kullanılabiliyor. Avastin 100 mg ve 400 mg olmak üzere iki farklı şişe boyutunda geliyor. Araştırmalara göre de kanser ilaçları arasında en bilinenlerinden biri olan bu ilaç ortalama olarak 350 mg dozunda kullanılıyor. Bu durumda 100 mg ya da 400 mg boyutunda şişeyi satın alıp almamak önemli değil. Ortalama olarak kullanılması gereken miktar 350 mg. Yani baktığımızda 50 mg’lık bir açık oluşuyor.

kanser ilaçları

Bu 50 mg boyutunda olan kanser ilaçları kullanılmayan kısım oluyor. Avastin kullanan kanser hastalarının bu 50 mg’lık açığını göz önüne alarak baktığımızda boşuna harcanan paranın 284,5 milyon dolar olduğu ortaya çıkıyor. Elbette bu miktar da birkaç kişiye bakıldığında ne kadar küçük dursa da genel olarak bakıldığında son derece büyük bir meblağ haline geliyor.

Kanser ilaçları üzerinden elde edilmeye çalışılan bu kâr bölgeden bölgeye farklılık gösteriyor!

Avrupa ve Birleşmiş Milletler arasında kıyaslama yapacak olursak kanser ilaçlarının üretimi hususunda Avrupa çok daha titiz şekilde hareket ediyor. Yani Avrupa’da bu tür büyük açıklar söz konusu değil. Ancak konu Birleşmiş Milletler’e geldiğinde, ilaç firmaları hangi ilacı nasıl ve ne boyutta üreteceğine kendileri karar veriyor.

kanser ilaçları

The New York Times Gazetesi’ne konuşan ünlü Dr. Peter B. Bach, ilaç firmalarının küçük kızlardan ünlü futbolculara kadar her bireyi hedef aldığını söylüyor. Ayrıca Bach, ilaç firmalarının bu taktiğine tamamen karşı ve ilaç fiyatlandırmaları hususunda kontrolün sağlanması gerektiğini savunuyor.

Elbette kanser ilaçları hakkında bu duyduklarınız sizleri şoka uğratabilir. Tüm bunların önüne geçmek için de hükümetlerin gereken kontrolleri imtiyazlı bir şekilde yapması ve kanser hastalarının zaten zor olan hayatlarını daha da zorlaştırmamaları gerekiyor. Bakalım bu konuda gereken önlemler alınacak mı?

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here