Köpekler Kelimelerinizi Anlayabilir, Ses Tonunuzu Tanıyabilir!

Birçok kişi köpeklerin mükemmel bir dinleyici olduğunu söyler. Peki, köpekler insanları gerçekten ne kadar anlayabilir? İşte detaylar!

Science’da yayınlanmış olan yeni bir çalışmaya göre köpekler insanları düşünülenden daha fazla anlıyor. fMRI adı verilen gelişmiş bir teknik sayesinde araştırmacılar köpeklerin beyin aktivitelerini ve köpeklerin eğitimcilerinin sesini nasıl duyduğunu gözlemleyebildi. Sonuçlar gayet sevindirici ve ayrıca şaşırtıcıydı.

Söz konusu çalışmada 13 köpek gönüllü sahiplerinin izniyle denek olarak kullanıldı. Bu köpekler fMRI taramasından geçti ve yapılan tüm deneyler süresince her bir köpek uslu durdu. Böylece her birinden kolay bir şekilde veri alınabildi. Taramada kullanılan cihazda köpeklerin bazıları yatar pozisyondayken bazıları da ayaktaydı ancak bu herhangi bir problem yaratmadı.

kopekler

Köpekler sahiplerini gayet iyi anlayabiliyor!

Bu verilerde köpeklerin sahiplerinin ses tonunu aynı şekilde algılayabildiği görüldü. Yani sahipler pozitif ya da negatif tonda bir şeyler söylediklerinde köpekleri bunları anlayabildi. Yani aslında köpeklerin düşünüldüğünden çok daha iyi bir şekilde sahiplerinin kelimelerini anlayabildiği ortaya çıktı. Tüm bunların yanı sıra köpeklerin beyin aktivitelerinin insanlarınkine benzer olduğu da görüldü.

Sonuç olarak köpeklerin gayet zeki olduğunu söyleyen insanların tamamen haklı olduğu görebiliriz. Bu canlılar sevimli olmalarının yanı sıra ayrıca zekaları ile de kalbinizi çalabilir. Artık köpeğinizle konuşurken onun sizi gayet iyi bir şekilde anladığını bilerek hareket edebilir ve kelimelerinizi de buna göre seçebilirsiniz.

kopekler

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here