Kırmızı iPhone X Neden Tanıtılmadı?

Kırmızı iPhone X & iPhone X Red

Kırmızı iPhone X modeli, bu yıl Apple tarafından duyurulması beklenen modeller arasında yer alıyordu. Kırmızı iPhone 8 ve 8 Plus modellerinin duyurulması ile bu beklenti, bir nebze olsun karşılanmış olsa da X Red modeli ne yazık ki Apple tarafından tanıtılmadı. iPhone X Red konusunda halen daha devam eden beklentiler mevcut durumda iken, bu konuda beklenti sahibi olan okurlarımız için önemli detaylar edinmiş oldu. Apple tarafından elde edildiği bilgisi ile paylaşılan detaylara göre “Kırmızı iPhone X çıkacak mı?” sorusunun cevabı, ne yazık ki olumsuz oluyor. Beklentilerin boşa çıkacak olmasının altında yatan temel neden ise, akıllarda çeşitli soru işaretleri oluşturabiliyor.

iPhone X Product Red Apple tarafından neden tanıtılmadı?

iPhone X modeli hiç şüphe yok ki Apple’ın uzun süredir duyurduğu modeller arasındaki en çok konuşulan isim oldu.

Kırmızı iPhone X & iPhone X Red

Hem eleştiriler hem de övgüler ile gündeme gelen Apple’ın iPhone’un 10. yılı için özel olarak hazırladığı bu model, 2018 yılının ilk çeyreği itibariyle de çok ciddi bir satış miktarlarına ulaşmış durumda. Değişen tasarım ve materyal seçimi ile birlikte, bu modelin kırmızı yani Product RED seçeneği ile çok ciddi bir ilgi edinebileceği tartışılıyordu. Geçtiğimiz yıl duyurulan Product RED iPhone 7 ve 7 Plus sonrasında, bu yıl da Apple tarafından böyle bir atılım yapılması bekleniyordu ve bu beklentiler de 8 ve 8 Plus modelleri ile karşılık bulmuş oldu.

iPhone X için ise ne yazık ki Product Red kapsamındaki kırmızı renkli bir model kendini göstermedi. Haber Tekno olarak edindiğimiz bilgilere göre ise bu durumun birkaç önemli sebebi bulunuyor. Bu sebepler arasındaki en muhtemel ve kuvvetli açıklama ise, Apple’ın X modelinin renk skalasını beklenildiği gibi yakalayamaması oluyor.

Bilindiği gibi 10. yıla özel olarak hazırlanan modelde, arka yüzey için cam materyal, kasa çerçevesi için de paslanmaz çelik tercih edilmişti. Hem mukavemeti hem de tasarımı güçlendiren bu detay, elde edilen bilgilere göre ise ne yazık ki kırmızı renk seçeneği konusunda bir o kadar da sıkıntı olmuş.

Üretim sürecinde paslanmaz çelik çerçeve ile arka yüzeydeki kırmızı renk seçeneği tonunun aynı skalada üretilmesi konusunda sorunlar meydana geldiğine ilişkin bilgiler edinildi. Anlaşılan o ki Apple, klasik Product Red rengini, aynı skala kapsamında X modeline yansıtmayı başaran bir üretim sürecine ulaşamamış.

Kırmızı iPhone X & iPhone X Red

iPhone 8 ve iPhone 8 Plus modellerinde ise böyle bir problem söz konusu olmamış. Zira bu modellerde paslanmaz çelik çerçeve detayı kullanılmıyor. Böylece renk skalası aynı şekilde cihazın tüm bölümlerine yansıtılabiliyor.

Apple, iPhone X modeli ile farklı bir satış stratejisi izliyor olabilir!

iPhone X Red modelinin piyasaya neden sürülmediği konusundaki en güçlü iddia, bu bağlamda şekillenmiş oluyor. Ancak dikkatleri çeken farklı bir iddianın da bulunduğunu söylemek gerekiyor.

Kırmızı iPhone X & iPhone X Red

Bu iddiaya göre Apple, kırmızı renk seçeneklerinin ciddi bir satış sebebi olabileceğinin farkında ve onun yıl modeli konusunda böyle bir adım atmaktan geri durmayı tercih etti. iPhone 8 ve iPhone 8 Plus modellerinin satışlarını pozitif anlamda etkilemek isterken, hali hazırda iyi bir yükselen ivme ile devam eden iPhone X satışlarını tek tarafa toplamayı istememiş. Yani iddia edilenlere göre Apple, artmaya devam eden iPhone X satışlarını devam ettirmek ve beraberinde 8 ve 8 Plus satışlarını da artırmak adına 10. yıla özel model için Product Red stratejisini uygulamamış.

Elbette ki bu ikinci iddia, ilk iddia kadar destekli görünmüyor. Her halükârda yakın zaman içerisinde kırmızı iPhone X modelinin çıkmayacağını, hatta ve hatta böyle bir atılımın Apple tarafından uygulamaya konmayacağını da söylemek, yanlış olmayacaktır. Kullanıcılar tarafından ciddi bir beklenti oluşturan Apple’ın Product RED konsepti, bundan sonra nasıl devam ederse etsin, Haber Tekno olarak tüm detaylarıyla aktarmaya devam ediyor olacağız. iPhone X kırmızı kılıf ile şu an kullanıcılar yetinmek durumunda kalacak.

Product RED konsepti sonraki yıllarda nasıl devam edecek?

Aslında daha önce akıllı telefon için bu konsept uygulama dahiline alınmıyordu. İlk kez geçen yıl böyle bir adımın atıldığına tanıklık edilmiş oldu. Öncesinde iPod başta olmak üzere çeşitli aksesuarlar ve özel Mac Pro modelinde bu çalışmaların gerçekleştirildiğine tanıklık ediliyordu. Satış miktarlarının telefon tarafında nasıl bir etki gösterdiğine ilişkin somut bilgiler, şu an için her iki yıl bazında da aktarılmış değil. Bu modellerin sınırlı sayıda olması da bilinmezliği artırıyor. Eğer üretim konusunda bir aksaklık yaşanmıyor ve satışlar pozitif etkinleniyorsa, bundan sonraki yıllarda da benzer yaklaşımları görmek mümkün olabilir. Ancak bu süreç, daha önce de belirtildiği gibi satışların nasıl etkilendiği ile doğru orantılı olacaktır.

2 Yorum

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here