Haber Tekno Sosyal Medya
kikirdayan-fareler

Bilim

Kıkırdayan Fareler Beynin Nasıl Sevinç Yarattığını Ortaya Çıkarıyor!

Sinir hücrelerinin yanıtlarını izlemek adına araştırmacılar üç yıl boyunca kemirgenleri gıdıkladı. Kıkırdayan fareler de bu araştırmada büyük yer edindi.

Bir fareyi gıdıkladığınızda neşeli ve sevinçli bir şekilde zıplayacak, daha fazlasını isteyecektir. Bu yönde yapılan çalışmalar kapsamında fareleri gıdıklayarak verdikleri tepkiler ölçüldü. Kıkırdayan fareler ile yapılan çalışmaların sonuçları 11 Kasım tarihinde yayınlandı ve gıdıklama sayesinde beynin sevinç yarattığı da bu şekilde ortaya çıktı.

Araştırmacılar farelerin gıdıklanmaktan hoşlandığını gördü ancak beynin nasıl sevinç yarattığı büyük bir gizemdi. Çalışmanın yazarlarından biri olan Shimpei Ishiyama, hiçbir protokol olmamasına rağmen deneyin gıdıklama kısmının şaşırtıcı bir şekilde kolay olduğunu ifade etti. Gıdıklanan fareler insanların duyamayacağı düzeyde kıkırdarken araştırmacılar farelerin gıdıklanmaktan en fazla zevk aldığı yerinin karınları olduğunu gördü.

kikirdayan-fareler

Kıkırdayan fareler  sevincin kaynağını gösteriyor!

İnsanlarda gıdıklanmaya verilen yanıtlar genellikle dokunmatik algı ile ilişkilidir. Kıkırdayan fareler üzerinde yapılan çalışmalarda ise somatosensoriyel kortekste pek çok sinir hücresi ve elektrotlar saptandı. Sinir hücrelerinin dokunmaya tepki vermesi nedeni ile de farelerin gıdıklanmaları sırasında aktif olmalarının sürpriz bir durum olmadığı dile getirildi. Ayrıca yapılan çalışmalarda bazı farelerin diğerlerinden daha fazla gıdıklanmak istediği de ortaya çıktı.

Bu çalışma sayesinde gıdıklamanın beyin bölgesinde beklenmedik ve olağanüstü sonuçlar doğurduğu ortaya koyuldu. Beyin taramasını kullanarak ortaya çıkan bu sonuçlar, insanların gıdıklandıkça güldüğünü ve bunun somatosensoriyel konteksi aktif hale getirdiği ifade edildi. Shimpei Ishiyama, günümüzde yapılan beyin araştırmalarının daha çok depresyon gibi sorunlar üzerine yoğunlaştığını ifade ediyor. Ancak Ishiyama, bu araştırmalarda ters yaklaşımlar uygulayarak yeni bakış açılarının ortaya çıkmasını umuyor. Ayrıca bunun sadece inceleme için değil aynı zamanda eğlence için de yapılabileceğini ifade ediyor.

Haberi Okumaya Devam Et
Bunlara da bakabilirsiniz:
Haber Yorumları

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Daha Fazla Bilim

Üste çık