Ötegezegen

Kısa bir süre önce NASA tarafından yapılan açıklamaya göre NASA’nın uzay keşif aracı Kepler, şimdiye kadar 1,284 farklı ötegezegen keşfinde bulundu. Açıklamaya eklenen bilgilere göre Kepler tarafından keşfi gerçekleştirilen bu ötegezegen sayısının, 2,000’den fazla olacağı belirtiliyor.

NASA’nın Kepler aracı, 1,284 ötegezegen keşfetti!

NASA tarafından aktarılan bilgilere göre Kepler tarafından gerçekleştirilen bu 1,284 keşif, aynı dönemde elde edilen en büyük ötegezegen keşfi anlamına da geliyor.

Ötegezegen

Bununla beraber NASA’nın Kepler uzay araştırma uydusu; 1,284 onaylanmış ötegezegen keşfinin yanı sıra, 2,500 potansiyel ötegezegen yakaladığı da aktarılıyor. Ancak bahsi geçen bu 4,500 potansiyel ötegezegen, bilim insanları tarafından değerlendirilip kesin yargıya varılmadığı için şu an, keşfedilen ötegezegenlerden ayrı tutuluyor.

Kepler ve diğer gezegen avcısı keşif uydularının, şimdiye kadar toplam yaptıkları ötegezegen keşfi sayısı da böylece 3,200 seviyesine ulaşmış oldu. Önümüzdeki dönemlerde, hiç şüphe yok ki NASA’nın Kepler uydusu, daha birçok gezegen keşfine aracılık etmeye devam edecek.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here