Kendini Yok Eden Akıllı Telefon Konsepti Gerçek Oldu!

Hollywood'un bir efsanesi daha gerçek oldu: Kendi kendini yok edebilen telefon! İşte kendini yok edebilen akıllı telefon ile ilgili detaylar!

Kendini Yok Eden Akıllı Telefon

Hepiniz şu olayın kurgusunu yapmışsınızdır: düşman topraklarında çok gizli bir görevdesiniz ve fark edilirsiniz. Elinizdeki elektronik cihazları da hemen imha etmeniz gerekiyor. Şimdiye kadar mevcut olan tek seçenek elbette cihazları fiziksel olarak kırmak ve en iyisini ummak. Ancak bu iş son derece riskli ve zaman alan bir iş. Neyse ki Suudi Arabistan merkezli olan King Abdullah Bilim ve Teknoloji Üniversitesi (KAUST), kendini yok eden akıllı telefon ile bu duruma ortalama tüketiciler için oldukça ucuz ve kolay bir çözüm getirdi.

Kendini yok eden akıllı telefon için özel mekanizma!

KAUST tarafından geliştirilen bu çözüm şu şekilde işliyor: özel bir polimer tabaka belirli bir cihazın içindeki silikon çipe uygulanıyor ve bu tabaka 80 derecenin üzerinde bir sıcaklığa çıkana kadar bekletiliyor. Bu işlem sonrasında ise çip kendini yok etmeyi başarıyor. Polimerin ısıtılması için de yaklaşık 500 ila 600 miliwattlık bir elektrik enerjisi kullanılıyor.

Ayrıca araştırmacılar farklı malzemeler kullanarak da sıcaklık gereksiniminin karşılanabileceğini iddia ediyor. Cihazın tahrip edilmesi süresini 10 ila 15 saniye olarak gösteren araştırmacılar, 90 mikrometreye kadar olan çiplerin bu şekilde yok edilebileceğini söylüyor. Tüm bunların yanı sıra cihazı uzaktan kontrol ederek yok etmek de mümkün. Araştırmacılar imhayı tetiklemek için GPS alıcısı ve ışık sensörü kullanarak bir teknoloji geliştirmiş durumda.

Kendini Yok Eden Akıllı Telefon

Bu teknoloji başka cihazlarda da kullanılabilir!

Şu an için söz konusu mekanizma sadece silikon yongalar üzerinde çalışıyor olsa da KAUST araştırmacıları bu teknolojinin sabit diskler ve devre kartları üzerinde de kullanılabileceğini söylüyor. Bunun için de testlere yakın zamanda başlayacaklarını belirtiyor. Yani kendini yok eden akıllı telefon modellerinin yanı sıra değişik cihazlar da görebiliriz.

Bu yeni yaklaşımın diğer alternatiflere göre çok daha üstün olduğunu söylemek mümkün. Zira ayrı bir yonga gerektirmeden bu mekanizma neredeyse tüm cihazlar üzerinde kullanılabilir. Üstelik maliyetinin de son derece düşük olması büyük bir avantaj. Cihazın hacmine bağlı olarak maliyetin 15 dolar ya da daha az olacağı iddia ediliyor.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here