Haber Tekno Sosyal Medya

Kendi Kendini Yönetebilen Ölümcül Silahlar Buradalar!

olumcul-silahlar

Bilim Haberleri

Kendi Kendini Yönetebilen Ölümcül Silahlar Buradalar!

Ölümcül silahlar günümüzde kendi kendini yöneterek ciddi hasarlara yol açabiliyor. Üstelik artık bu silahlara kolayca rastlamak mümkün.

Ölümcül silahlar sadece ateş edilenler değil aynı zamanda tuzaklı olanlardır. Örneğin kara mayınları üzerine basıldığı takdirde ölümcül etki yaratır ve bu onu ölümcül bir silah yapar. Yani aslında kara mayınlarının kendi kendilerini yönetebildiğini söylemek de mümkündür.

Elon Musk tarafından desteklenmiş olan bir çalışmada kendi kendini yönetebilen sistemlerin silahların içerisine zaten yer aldığını gösteriyor. Bu çalışma gelecekte makinelerin ölümcül kararları nasıl aldığını anlamamız için bir temel oluşturuyor diyebiliriz.

Elbette günlük hayatta silahlarla karşı karşıya kalmak rutin bir şey değil ancak dünyanın dört bir yanında yaşanan savaşlara şüphesiz ki hepimiz şahit oluyoruz. Öncelikle basit güdümlü füzelerden bahsedelim. Bu füzeler 1960’lı yıllarda geliştirilmeye başladı. Ancak o zamanlarda füzelerin nereye atılacağına çoğunlukla insanlar karar veriyordu.

olumcul-silahlar

Ölümcül silahlar arasındaki füzeler gün geçtikçe daha ölümcül oluyor!

Uzmanlar eski füzelerin belirlenmiş bir hedefi takip etme yetisine sahip olduğunu belirtiyor. Hedefleme teknolojileri ise eski yıllardan bu yana gelişme gösteriyor. Radar ve termal görüntüleme teknolojileri nispeten basit teknolojiler ancak hedef tanıma ve görüntüleme teknolojileri ise füzenin temelini oluşturuyor.

Tüm bu teknolojilerin günden güne daha da gelişmesi elbette füzenin kandırılabilirliğini azaltıyor ve bu ölümcül silahlar her geçen gün etkisini daha da artırıyor. Üstelik hedef görüntüleme ayrımı gibi yepyeni teknolojilerin de ortaya çıkması bu silahların işlevselliğini yükseltiyor. Özellikle ölümcül silahların kendi kendilerini yönetebiliyor olması askeri açıdan birçok avantaj sağlıyor.

Elbette savaşlarda sağlanan avantajların masum siviller için geçerli olduğunu söyleyemeyiz. Ancak ne yazık ki böylesine gelişmiş bir teknoloji çağında yaşarken silahların gelişimini görmek de alışmamız gereken bir durum. Bu noktada ülkelerin savunmaları için kendi kendini yönetebilen ölümcül silahlar ile bir avantaj sağladığını düşünmek de oldukça önemli.

Haberi Okumaya Devam Et
Reklam
Haber Yorumları

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Daha Fazla Bilim Haberleri

En Son Haberler

En Çok Radyasyon Yayan Telefonlar

Akıllı Telefon Haberleri ve İncelemeleri

En Çok Radyasyon Yayan Akıllı Telefonlar Belli Oldu!

Yazar: 17 Şubat 2018
torrent
Nokia 7 Plus

Akıllı Telefon Haberleri ve İncelemeleri

Nokia 7 Plus Çalışır Durumda Görüntülendi!

Yazar: 16 Şubat 2018
Galaxy S9 3D Emoji

Akıllı Telefon Haberleri ve İncelemeleri

Galaxy S9 3D Emoji (Animoji) Özelliği Videoda!

Yazar: 16 Şubat 2018
Galaxy S10 konsept

Akıllı Telefon Haberleri ve İncelemeleri

Snapdragon 855’li Galaxy S10, İlk 7nm İşlemcili Telefon Olacak!

Yazar: 15 Şubat 2018

Popüler Haberler

Üste çık