Haber Tekno Sosyal Medya
kaspersky-lab

Teknoloji

Kaspersky Lab Tarafından NSA ile İlgili Önemli Açıklama!

NSA’dan çalınan pek çok verinin ünlü anti virüs yazılımıyla tanınan Kaspersky Lab ile bir ilgisi olabilir mi? Detaylar haberimizde!

Moskova merkezli Kaspersky Lab’a ait sunucular, 2014 yılında iki ay boyunca Ulusal Güvenlik Ajansı’nın (NSA) verilerini aldı. Sınıflandırılmış kaynak kodu, dosyalar ve yürütülebilir ikili dosyalar Maryland’den 20 mil uzaklıkta yer alan bir noktanın IP adresini kullanan bir bilgisayarda depolandı. 11 Eylül 2014 tarihinden itibaren 9 Kasım 2014’e kadar Kaspersky Lab sunucuları gizli dosyaları pek çok kez indirmeyi başardı. Tüm bu indirmeler Kaspersky’ın anti virüs programındaki açık nedeni ile gerçekleşti.

Elbette bu durum kısa sürede fark edildi. Sonrasında firmanın CEO’su ve kurucusu Eugene Kaspersky yönetiminde kötü niyetli ikili dosyalar haricindeki bütün veriler silindi. Bu dosyaların tekrar indirilmesini önlemek adına da özel bir yazılım oluşturuldu. Sonrasında yapılan açıklamada ise firma müşterilerinin güvenliğini sağlamak adına kötü niyetli yazılımlardan başka ihtiyaç duydukları bir veri olmadığını ifade etti.

kaspersky-lab

ABD’de Kaspersky Lab şoku!

Yayınlanan bazı raporlara göre Rus Hükümeti için çalışan hackerlar Kaspersky AV programını kullanarak NSA çalışanlarının kişisel bilgisayarlarından veri çaldı. Beş gün sonra ise bu programı kötüye kullanan Rus hackerlar İsrailli casuslar tarafından fark edildi. Bu durum ABD’de büyük yankı uyandırdı ve birkaç hafta içerisinde perakendeci Best Buy bile Kaspersky yazılımının satışını durdurdu. Yani Kaspersky Lab ciddi anlamda itibarını yitirdi.

Kaspersky’ın bu konudaki duruşu ise iddiaları reddetmek oldu. Firmaya göre programlarda yer alan açıklar ve hackerların çabaları ile bu veriler çalınıyor. Yani Kaspersky verilerin çalınması için herhangi bir adım atmadığını ve bu durumdan habersiz olduğunu iddia ediyor. ABD’nin gizli verilerini çalma suçlamalarını da sonuna kadar inkar ediyor.

Haber Yorumları

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Daha Fazla Teknoloji

Üste çık