tesla-semi-truck

Otomobil devi Tesla bu kez de yepyeni kamyon modeli ile karşımıza çıktı. Tesla Semi Truck adlı bu yeni kamyonu Hawthorne, California’da görücüye çıkardı. Yarı kamyon olarak da nitelendirebileceğimiz Semi Truck gerçekten de Tesla’dan görmeyi umduğumuz, oldukça ilgi çekici tasarıma sahip olan bir araç.

Bu yeni aracın tanıtımının Tesla için oldukça hassas bir konu olduğunu söylemek mümkün. Zira bütün hayranların ve yatırımcıların gözü şu an Tesla’nın üzerinde. Her ne kadar Semi Truck modelinin hitap ettiği kesim kısıtlı olsa da Elon Musk kamyonlar hakkında konuşurken hayranları onu inanılmaz derecede destekledi.

Bu noktada Elon Musk’ın diğer projelerini hatırlamakta fayda var. Zira ünlü CEO hiç de basit işlerle uğraşmıyor ve bu kamyonun da sıradan olmadığını tahmin etmek zor değil. Söz konusu yarı kamyon 30 dakikalık bir şarj ile yaklaşık 400 mil yani 640 km yol kat edebiliyor. Ayrıca kamyonun otomatik pilot özelliğine sahip olduğunu da belirtelim.

tesla-semi-truck

Tesla Semi Truck iki model ile geliyor!

Tesla bir sürpriz daha yaparak Semi Truck’ın iki modelden oluşacağını da açıkladı. Standart ve aerodinamik paket içeren modellerden oluşan seri hem görüntü hem de performans açısından ciddi beğeni topladı.

Aerodinamik modelde kabin zemininin altında bir pil paketi yer alıyor ve sürücü koltuğu da bildiğimiz kamyonlara göre çok daha önde. Bu tasarım sayesinde Tesla kamyon daha düşük bir ağırlık merkezi oluşturuyor. Yolcu koltuğu olmadığı için sürücü alanının biraz dar olduğunu söylemek mümkün ancak bu depolama alanının artmasını sağlıyor.

Bu noktada uyku alanının olmaması bir dezavantaj ancak firman gelecek modellerde bu sorunu çözeceği tahmin ediliyor. Araçta dikkat çeken bir diğer nokta ise direksiyon simidinin etrafında yer alan iki ekran. Soldaki ekran araç fonksiyonlarını kontrol ederken diğeri de navigasyon ve radyo kontrolleri için kullanılıyor.

tesla-semi-truck

Geliştirilmiş otomatik pilot!

Tesla Semi Truck modelinin sürücü bölmesinde yer alan ekranlar, dış aynalara monte edilen kameralar sayesinde aracın yanlarının görüntülerine ulaşabiliyor. Ayrıca aracın farlarına monte edilen kameralar da mevcut. Tesla tüm bunların otomatik pilot sisteminin bir parçası olduğunu ve sürücülerin de kabinin ortasında oturmaya alışması gerektiğini ifade ediyor.

Tesla şu anda elektrikli kamyon üretiminde yalnız değil. Cummins ve Daimler gibi deneyimli büyük kamyon üreticileri, elektrikli modeller için yaptıkları planları duyurmuştu. Bu firmalar elektrikli araçlar sayesinde yüksek popülasyonlu noktalarda hava kirliliğinin önlenebileceğini savunuyor.

Tesla kötüye mi gidiyor?

Aslında Semi Truck modelinin Tesla için hiç de iyi bir zamanda geldiğini söyleyemeyiz. Zira firma Model 3 üretiminde pek çok sıkıntı yaşadı ve araç için ön sipariş veren müşteriler bile araçlarını henüz alamadı. Ayrıca gelen açıklamalara göre firma 2016 yılında ciddi anlamda para kazanmış olsa da son çeyrekte en az o kadar para kaybetti. Bakalım yeni tanıtımları ile firma daha iyi duruma gelebilecek mi?

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here