Karşınızda Saydam Kurbağa!

Hayvanlar aleminde gördüğümüz türler artık bizi gerçekten de şaşırtmıyor. Şimdi de organlarını görebileceğiniz saydam kurbağa ile tanışın!

saydam-kurbaga

Glass frog adlı kurbağa türünü incelemek isteyenlere bol şans! Zira en büyüğü bile iki cm uzunluğunda olan bu tür akarsuların yanında yaşıyor ve kendilerini gizlemek istediklerinde yaprakların arasına mükemmel bir şekilde karışıyorlar. Biyologlar için hayatı zorlaştırmak adına da bu saydam kurbağa olarak adlandırılan türün bazı bireyleri tamamen şeffaf bir cilde sahip. Bir grup araştırmacı, bu küçük kurbağaların Amazon’un alçak bölgelerinde üç farklı yerde saklandığını fark etti.

Saydam kurbağa bulmak o kadar da kolay bir iş değil!

Hayvanlar alemi içerisinde oldukça sevimli bir görüntüye sahip olan glass frog, biyologların bulmakta ciddi anlamda zorlandığı bir tür ve bu nedenle araştırmalar için müze örneklerine başvuruluyor. Ancak bu örnekler gerçek hayattaki gibi görünmüyorlar zira ölüm onların bazı fiziksel özelliklerini değiştiriyor. Pigmentlerin zarar görmesi ile renkler ve benekler kaybolabildiği için müze örneklerinde nüfusları birbirinden ayırmak o kadar da kolay bir iş olmuyor.

saydam-kurbaga

Glass frog türünü içerisinde barındıran Hyalinobatrachium ailesi bu sorunlar ile pek çok kez yüz yüze geldi. Araştırmacılar yetişme alanı, çiftleşme çağrısı ve benzer renk gibi etkenler ile bu aileyi türlere ayırmak zorundaydı. Bu üç özellikten oluşan kombinasyon ise benzersiz gruplar oluşturmak için yeterliydi. Araştırmacılar hiçbir zaman bu saydam kurbağa olarak adlandırdığımız türün neden şeffaf bir deriye sahip olduğunu çözemedi. Bu konuda belirgin bir evrimsel avantaj ve net biyolojik bir fonksiyon yok.

Saydam kurbağalar yakın bir zamana kadar keşfedilmemişti ancak şu anda da ciddi bir risk altında. Zira bu türün yaşamak için alanı zaten kısıtlıyken ve küçük toprak yollar bile ekosistemlerini bozuyorken Ekvador hükümeti daha tehlikeli işler peşinde. Hükümet petrol sondaj çalışmalarını hızlandırıyor ve bu durum saydam kurbağaların sonu demek olabilir.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here