Karşınızda Muazzam Elon Musk İmparatorluğu!

Yılın en çok konuşulan isimlerinden biri olan Elon Musk, tıpkı roketleri gibi yanıcı ve yaratıcı finans sistemlerine sahip. İşte detaylar!

elon-musk

Birçok teknoloji kodamanı gibi finans Elon Musk için de oldukça önemli. California sürücüsüz araçlar ve uzay yolculuğu üzerine yoğunlaşmış durumdayken Wall Street için hisse senedine dönüştürülebilen tahviller ve kira muhasebesi büyük problem arz ediyor. Ancak bu durum Musk için geçerli gibi görünmüyor.

CEO Musk her ne kadar bunu kabul etmek istemese de Amerika’nın en cesur kurumsal finansörü ve en bilinen girişimcisi durumunda. Son on yıla baktığımızda her ne kadar kayıplar vermiş olsa da Musk 44 milyar dolar değerinde muazzam bir imparatorluk yarattı. Ancak elbette tehlikelerin tamamen bittiğini söylemek mümkün değil. Musk’ın bu gidişatı koruması adına birçok mali önlem alması gerekiyor.

elon-musk

Elon Musk Tesla ile yol alırken dikkatli olmak zorunda!

Günümüzde Elon Musk dendiğinde akla gelen ilk şey şüphesiz ki Tesla. Şu anda elektrikli araç üretiminde mükemmel bir noktada olan Tesla için elektrikli araç üretimine başlama planında olan geleneksel otomobil firmaları birer tehdit diyebiliriz. Bu tehditleri göz önünde bulunduran ünlü CEO güneş paneli üretimi yapan SolarCity ve Tesla’yı birleştirme niyetinde. Zaten Amerikan iş tarihinde önemli bir yer edinmiş olan Musk, bu gelişme ile yerini daha kalıcı hale getirebilir.

Aynı zamanda Elon Musk’ın SpaceX gibi dünya çapında ün kazanmış bir roket üreticisinin de CEO’su olduğunu hatırlatalım. Özel yatırımcılar tarafından finanse edilen SpaceX firması, hükümet ve ticari müşteriler için roket üretimine başladı ve kısa bir sürede inanılmaz gelişmeler yaşadı.

Tüm bu firmalarda Elon Musk’ın payından bahsedecek olursak 13 milyar dolar yeterli bir rakam olabilir. Ancak buna rağmen başarılı CEO’nun elinde pek fazla nakit olduğu söylenemez. 2016 yılında toplamda 8 milyar dolarlık satış ve 2,3 milyar dolarlık nakite sahip olsa da tüm bunların şans eseri geliştiğini söylemek de mümkün.

elon-musk

Sonuçlar oldukça başarılı!

Kim ne derse desin Elon Musk’ın girişimlerinin muhteşem bir şekilde sonuçlandığını rahatça söyleyebiliriz. Yapılan analizler doğrultusunda 2020 yılına kadar Tesla’nın gelirlerinin 7 milyar dolardan 30 milyar dolara yükselmesi bekleniyor.  Bu şekilde de Apple, Amazon ve Google gibi bu yüzyılın en başarılı firmalarına rakip olacak gibi görünüyor.

Şu anda Elon Musk hakkındaki beklentiler oldukça yüksek. Bu büyük girişimler ile ünlü CEO’nun ciddi anlamda yol kat etmesi ve firmaları ile de tüm dünyada yankı uyandırması beklenen bir durum. Özellikle uzay araştırmalarının hız ve önem kazanması ile Musk’ın yolunun oldukça açık olduğunu söyleyebiliriz.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here