Karşınızda Dakikalarca Oksijensiz Kalabilen Tüysüz Köstebek Faresi!

Tüysüz köstebek faresi, oksijensiz bir ortamda 18 dakikadan fazla hayatta kalabiliyor. Peki, bunu nasıl başarıyor? İşte detaylar!

Tüysüz köstebek faresi laboratuar hayvanlarının süper kahramanları olarak anılmaktadır. Pek çok ağrıya karşı dirençli olan bu tür yaşlanma belirtisi göstermez ve hemen hemen hiç kansere yakalanmaz. Bu kez de bu inanılmaz hayvan türü hakkında yepyeni bir süper güç keşfedildi ve bilim dünyasına damga vurdu.

Tüysüz köstebek fareleri oksijensiz bir ortamda 18 dakikadan fazla hayatta kalabiliyor. Bunu da bir yakıttan diğerine geçerek yani bir nevi bedenlerini değiştirerek yapıyor. Bunun insanlarda görülen inme ve kalp krizlerine karşı yeni stratejiler göstereceği tahmin ediliyor. McMaster Üniversitesi’nden fizyolog Grant McClelland ise bunun memeliler için üstün bir başarı olduğunu ifade ediyor.

Tüysüz köstebek fareleri, yüksek karbondioksit ya da az oranda oksijen içeren havaya karşı olağan dışı bir performans sergiler. Fare boyutundaki tüysüz memeliler oksijenin oldukça az bulunduğu yer yuvalarında 300’e kadar olan kolonilerde yaşayabilir.

Tüysüz köstebek faresi oksijensiz kaldıktan sonra tamamen iyileşebiliyor!

Chicago Illionis Üniversitesi’nde sinir bilimci olan Thomas Park ve fizyolog Gary Lewin, tüysüz köstebek faresini ve başka bir fareyi oksijensiz ortama koyarak bir deney gerçekleştirdi. Fare bir dakikadan az bir sürede ölürken tüysüz köstebek faresinin kalp atışları hızla yavaşladı ve bilincini kaybetti. Ancak 18 dakika sonra normal havaya maruz kaldığında tamamen iyileşti.

Deney sonrasında araştırmacılar tüysüz köstebek faresindeki kimyasal değişiklikleri araştırmaya başladı. Araştırmalar sonucunda da tüysüz köstebeğin oksijen olmadığı durumlarda yakıt olarak glikoz yerine fruktozu kullanabildiği ortaya çıktı. Oksijen olmadığında glikolizin ilk basamakları engellenirse enerji üretimi devam edebilir. Tüm bunların çevresel zorluklar için farklı çözümler bulmanın mükemmel bir evrim örneği olduğunu söylemek mümkün.

Köstebek faresinin enerji geçişini daha iyi anlamanın insanlara yardım etmek adına önemli olduğu ifade ediliyor. Bu şekilde inme ve kalp krizi gibi sağlık problemleri için mükemmel çözümler üretilebilir. Bilim insanları da bu araştırma hakkında son derece heyecanlı olduklarını sürekli olarak dile getiriyor. Bakalım gerçekten de bu araştırmalar insanlara yardımcı olacak mı?

 


Ayrıca bakınız:

 Bilim Hafızayı Geliştirmek İçin Neler Yapılacağını Söylüyor!

 Vücudun Bazı Bölümleri Ölümden Sonra Bile Canlı Kalıyor!

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here