Karbondioksit Emen Makineler İklim Değişikliğiyle Savaşacak! (CO2’den Yakıt Yapan Makine!)

Karbondioksit Emen Makineler Carbon Engineering

Günümüzde pek çok güç kaynağı için fosil yakıtlar kullanılıyor ancak bu şekilde atmosfere inanılmaz oranda karbondioksit salınıyor ve şu anda havadaki karbondioksit seviyesi oldukça yüksek durumda. Peki, atmosferdeki karbondioksiti doğrudan yakalayarak yakıt haline getirebilsek ne olurdu? Karbondioksit emen makineler bunu başaracak gibi görünüyor. Karbondioksiti oksijene çeviren makine çalışmalarından farklı olarak, yeni bir çalışma daha gündeme geldi.

Önceki araştırmalara göre karbonu havadan çekme fikri oldukça maliyetliydi ancak Carbon Engineering adlı Kanadalı bir firma bu maliyetleri düşürebileceğini iddia etti.

Karbondioksit Emen Makineler Carbon Engineering

Ton başına 600 dolarlık bir maliyet çıkacakken Kanadalı firma fiyatın 94 ila 232 dolar arasında olacağını söyledi. Firmanın kurucusu olan David Keith havadan karbondioksit emme fikrinin benzer diğer girişimlerden farklı olduğunu ifade ediyor ve geliştirdikleri teknoloji kapsamında CO2’nin atmosferden emileceğini belirtiyor. Karbondioksiti direkt olarak atmosferden almalarının amacı ise düşük karbonlu yakıtlar üretebilmek. Karbondioksitten oksijen üretiminden farklı bir yaklaşım getiriliyor.

Karbondioksit emen makineler daha iyi bir dünya yaratabilir!

Bu makineler karbonu direkt olarak atmosferden yakalayarak düşük karbonlu yakıtlar üretebilecek ve bu durumda gelecekte uçak ve otomobiller için yepyeni bir güç kaynağı ortaya çıkacak.

Karbondioksit Emen Makineler Carbon Engineering

Bu durum son derce önemli zira her ne kadar güneş ve rüzgar enerjisi daha ucuz olmaya devam etse de uçaklar ve kamyonlar için bir yakıt sağlayamıyor. Ancak mevcut teknolojiler ile atmosferden karbondioksit emme teknolojisi birleşirse hem işlevsel hem de uygun fiyatlı bir yakıt üretilmesi son derece mümkün. Carbon Engineering havadan emilen karbonu bir boru hattına sıkıştırarak yer altına pompalayacak. Elde edilen karbonu da hidrojen gazı ile birleştirerek mevcut yakıtları sentezleyecek. CO2 ayrıştırma konusunda da farklı bir çalışma yapılmış olacak.

karbondioksit emen makineler

CO2 emme oranı 1 milyon tona ulaşacak!

2015 yılından bu yana British Columbia’daki bir pilot tesiste karbondioksit yakalama işi ekonomik bir şekilde yapılmaya çalışılıyor ancak tesis yılda sadece 200 ton karbondioksit yakalayabiliyor.

Karbondioksit Emen Makineler Carbon Engineering

Carbon Engineering ise geliştirdiği karbondioksit emen makineler ile bu sayıyı 1 milyon tona çıkaracağını ifade ediyor. Ayrıca maliyetleri düşüreceğinin de garantisini veriyor. Kurucu David Keith projeleri konusunda son derece iyimser olduğunu ve düşük karbonlu yakıt piyasasının çok yakın zamanda gelişeceğini söylüyor. Emisyonu azaltmak ve iklim değişikliğini yavaşlatmak için de mükemmel bir yol bulduklarının altını çiziyor. Karbondioksit tutan maddeler ve bu tip çalışmalar, hava kirliliği ve ilkim değişimlerini önlemek için önemli bir rol üstlenecek.

Karbondioksitten oksijen üretimi konusunda da yapay fotosentez çalışmaların yapıldığını söylemek gerekiyor. Bakalım bu proje gerçekten de iklim değişikliğinin önüne geçebilecek mi…

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here