Kanser Tespiti Yapabilen Kalem Geliştirildi!

Yaklaşık 10 saniyelik bir süre zarfında kanser tespiti yapabilen teknolojik kalem, bilim dünyasının dikkatini üzerine topladı!

Kanser Tespiti Yapabilen Kalem

Bilim insanları yaklaşık 10 saniyelik bir süre içerisinde, kanserli hücreleri tespit edebilme yeteneğine sahip bir teknolojik kalem geliştirdi. Cerrahlar için büyük bir kolaylık sağlaması planlanan doku üzerinden kanserli hücre tespiti yapabilen kalemin, ilerleyen dönemlerde tıp alanında kullanılmaya başlaması planlanıyor.

MasSpec Pen, yaklaşık 10 saniyede kanserli hücreler tespit edilebiliyor!

Cerrahi müdahale sürecinde, cerrahların kanserli hücrelerin bulunduğu dokuya müdahale edip etmeme kararını çok kısa bir sürede almasına imkan tanıması beklenen söz konusu bu kalem, MasSpec Pen olarak isimlendirilmiş durumda.

Kanser Tespiti Yapabilen Kalem

Yaklaşık olarak yüzde 96’lık bir oranda doğru tespitler sunabilen MasSpec Pen’in geliştirici ekibi, önümüzdeki hafta “Science Translation Medicine” tarafına bir açıklama metni iletmeye hazırlanıyor.

Açıklana bilgilere göre şu an MasSpec Pen, 253 farklı insan üzerinde denendi. Bu deneme sürecinde elde edilen yüzde 96’lık doğru tespit oranı kapsamında; göğüs, akciğer, tiroid ve yumurtalık kanserleri yer alıyor.

Önümüzdeki yıl için aktif kullanıma geçmesi öngörülen kanser tespiti yapabilen MasSpec Pen, bu süreç öncesinde “US Food and Drug Administration (FDA)” yani Amerika Birleşik Devletleri Sağlık Bakanlığına bağlı ABD Gıda ve İlaç İdaresi tarafından test edilip onaylanmak zorunda.

Tıp dünyası için büyük bir kolaylık sunması beklene MasSpec Pen’in gelişim süreci, 2018 yılı boyunca da devam edecek.

Paylaş
Eren Ertem

1997 yılında, Commodore 64 klavyesi ile tanıştığı teknoloji dünyasında yoluna, TED kolejinden sonra İngilizce eğitimli Elektrik-Elektronik Mühendisi olarak devam ediyor. Birçok farklı basılı ve elektronik yayıncılık sektöründe çalışmış olan Eren Ertem, C programlama dili, Java programlama dili ve elektronik yayıncılık editörlüğü ile ilgili eğitim setleri hazırlamıştır.

Popüler Bilim üzerine araştırmalarına ve yazılarına editör olarak devam ederken, öte yandan da 1947 Roswell konusu ile ilgili araştırma kitabını ve Alacaklı romanını yazıyor.