Kahve Bağımlılığı Genetik Olabilir!

Kahve bağımlılığı ile ilgili yapılan bir araştırmanın yeni sonucunda, genler üzerinde bir benzerlik yakalandı. İşte kahve bağımlılığının genetik durumu!

Kahve Bağımlılığı

Kahve kullanımı ve bağımlılığı ile ilgili birçok farklı araştırma ve deney gerçekleştiriliyor. Kahve bağımlılığın sebeplerini analiz etmek için yapılan bu araştırmaların en sonuncusunda, farklı bir keşif yapıldı. Yapılan araştırmanın sonucuna göre ise kahve bağımlılığı, genetik olarak nesilden nesle aktarılıyor olabilir!

Kahve bağımlılığı, genlerden dolayı olabilir!

kahve bağımlılığı

İtalyan ve Hollandalı bilim insanlarının ortaklaşa sürdürdüğü kahve bağımlılığı araştırmasında, yeni ve dikkat çeken detaylar gün yüzüne çıkmış oldu. Bilindiği gibi kimi insanlar, kahve içmedikleri zaman sinir ve psikoloji problemleri yaşayabiliyor dahası günlük yaşamlarına kahve içmeden devam edemiyor.

Tam da bu nokta üzerine yoğunlaşan kahve bağımlılığı araştırmasında, İtalyan ve Hollandalı bilim insanları, genler üzerinde ilginç bir detay yakaladı.

Araştırmanın ortaya koyduğu gen detaylarına göre PDSS2 isimli gen, kafein tüketim alışkanlıkları üzerinde doğrudan rol oynuyor. Bu araştırmadan sonra bilim insanlarının araştırmalarına göre yemek ve içecek alışkanlıkları ve seçiciliği, söz konusu PDSS2 isimli gen ile ilgili olabilir.

kahve bağımlılığı

Yoğun kahve tüketiminin; Alzheimer, Parkinson, tip 2 diyabet, belirli kanser türleri ve işitme fonksiyonları üzerinde etkisi olduğu biliniyor. Dolayısıyla kahve bağımlılığı ile bu hastalıkların paralel durumu üzerine de ortaya çıkan bu ilgili PDSS2 geni, yeni çalışmaların önünü açacak potansiyele sahip.

Paylaş
Eren Ertem

1997 yılında, Commodore 64 klavyesi ile tanıştığı teknoloji dünyasında yoluna, TED kolejinden sonra İngilizce eğitimli Elektrik-Elektronik Mühendisi olarak devam ediyor. Birçok farklı basılı ve elektronik yayıncılık sektöründe çalışmış olan Eren Ertem, C programlama dili, Java programlama dili ve elektronik yayıncılık editörlüğü ile ilgili eğitim setleri hazırlamıştır.

Popüler Bilim üzerine araştırmalarına ve yazılarına editör olarak devam ederken, öte yandan da 1947 Roswell konusu ile ilgili araştırma kitabını ve Alacaklı romanını yazıyor.