Kahve Bağımlılığı Genetik Olabilir!

Kahve bağımlılığı ile ilgili yapılan bir araştırmanın yeni sonucunda, genler üzerinde bir benzerlik yakalandı. İşte kahve bağımlılığının genetik durumu!

Kahve Bağımlılığı

Kahve kullanımı ve bağımlılığı ile ilgili birçok farklı araştırma ve deney gerçekleştiriliyor. Kahve bağımlılığın sebeplerini analiz etmek için yapılan bu araştırmaların en sonuncusunda, farklı bir keşif yapıldı.

Yapılan araştırmanın sonucuna göre ise kahve bağımlılığı, genetik olarak nesilden nesle aktarılıyor olabilir!

Kahve bağımlılığı, genlerden dolayı olabilir!

kahve bağımlılığı

İtalyan ve Hollandalı bilim insanlarının ortaklaşa sürdürdüğü kahve bağımlılığı araştırmasında, yeni ve dikkat çeken detaylar gün yüzüne çıkmış oldu. Bilindiği gibi kimi insanlar, kahve içmedikleri zaman sinir ve psikoloji problemleri yaşayabiliyor dahası günlük yaşamlarına kahve içmeden devam edemiyor.

Tam da bu nokta üzerine yoğunlaşan kahve bağımlılığı araştırmasında, İtalyan ve Hollandalı bilim insanları, genler üzerinde ilginç bir detay yakaladı.

Araştırmanın ortaya koyduğu gen detaylarına göre PDSS2 isimli gen, kafein tüketim alışkanlıkları üzerinde doğrudan rol oynuyor. Bu araştırmadan sonra bilim insanlarının araştırmalarına göre yemek ve içecek alışkanlıkları ve seçiciliği, söz konusu PDSS2 isimli gen ile ilgili olabilir.

kahve bağımlılığı

Yoğun kahve tüketiminin; Alzheimer, Parkinson, tip 2 diyabet, belirli kanser türleri ve işitme fonksiyonları üzerinde etkisi olduğu biliniyor. Dolayısıyla kahve bağımlılığı ile bu hastalıkların paralel durumu üzerine de ortaya çıkan bu ilgili PDSS2 geni, yeni çalışmaların önünü açacak potansiyele sahip.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here