Jüpiter Keşfi Devam Ediyor!

NASA’nın Juno adlı uzay aracı Jüpiter’deki Büyük Kırmızı Nokta’nın derinliklerine bakmak üzere. Yani Jüpiter keşfi tüm hızıyla devam ediyor.

jupiter

İnsanoğlu 300 yıldan fazla zamandır teleskoplar ile Jüpiter’deki Büyük Kırmızı Nokta’ya iştahla bakıyor. Voyager ve Galileo görevleri bizleri 10 bin mil genişliğindeki fırtınanın nereden geldiğini anlamaya yaklaştırdı ancak yine de gizemler tam anlamıyla çözülmüş değil. NASA’nın Juno adı verilen uzay aracı ise önümüzdeki hafta şimdiye dek herhangi bir uzay aracının karşılaştığı şiddetli fırtınalara yaklaşacak ve bu süreçteki gizemlerin önemli derecede çözülmesini sağlayacak. Bu noktada hedef Jüpiter!

jupiter

Kısa bir süre önce Jüpiter’in bilinenden çok daha yaşlı olması ile ilgili bilgiler gündeme gelmişti. Bu süreçte yeni keşifler de yapılmaya devam ediyor. 10 Temmuz’da Juno Büyük Kırmızı Nokta’nın üzerinden geçecek ve yaklaşık olarak 5,600 mil ilerleyecek. Uçuş esnasında ise kamera da dahil olmak üzere 8 uzay aracı veri toplamak adına çalışmalarını sürdürecek. Juno görevine liderlik eden Scott Bolton, uzay aracının oraya ulaştığında cevaplayacağı soruları ekibin heyecan içinde beklediğini ifade ediyor. Bu soruların en temel olanı ise şüphesiz ki yeterince yaklaşıldığında buranın nasıl gözüktüğü. Bolton ayrıca bu soru ile bağlantılı olan pek çok bilimsel sorunun olduğunu da belirtiyor.

Jüpiter atmosferi hakkında detaylı bilgilere sahip olabiliriz!

Bolton, her ne kadar Juno’nun oraya vardığında ne bulacağını bildiklerinden emin olmasa da uzay aracının mükemmel pozlar yakalayarak bilgilendirici fotoğraflar göndereceğini düşünüyor. Söz konusu veriler sayesinde Jüpiter atmosferi hakkında genel bilgilere sahip olmak ve çeşitli ayrıntıları yakalamak mümkün olabilir. Ayrıca fırtınanın nerede kırmızı renge dönüştüğü açığa çıkabilir ve fırtınanın ilk oluştuğu yüzeyin altına girilmesi de muhtemel.

jupiter

Pek çok bilim insanı her ne kadar fırtınanın kökenlerinin Jüpiter atmosferinin en derin noktalarına girmesi gerektiğini düşünüyor olsa da Bolton bu hipotezi Juno sayesinde çürütebileceklerini düşünüyor. Bugüne dek Jüpiter’in alt tabakasının yukarısını herhangi bir teknoloji ile göremediklerini de belirten Bolton, Juno görevinin Jüpiter’i keşfetme yolunda önemli bir adım atacağını söylüyor. Bizler de 10 Temmuz’u bekleyerek sonucu göreceğiz!

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here