Juno, Jüpiter’in Daha Önce Görülmemiş Yerlerinin Fotoğraflarını Gönderdi!

NASA'nın Juno uzay aracı, Jüpiter ile ilgili ilk defa elde edilen yerlerin görüntülerini paylaştı. İşte Juno'nun Jüpiter fotoğrafları!

NASA’nın, Jüpiter ile ilgili bilinmeyenleri keşfetmek için gönderdiği Juno isimli uzay aracı, geçtiğimiz günlerde yaptığı alçak uçuşta elde ettiği görüntüleri NASA’ya ulaştırmaya başladı.

Jüpiter’in şimdiye kadar görülmemiş görüntülerini yakalayan Juno, gönderdiği Jüpiter fotoğraflarıyla NASA bilim insanlarını dahi şaşırtmayı başardı.

Jüpiter’in ilk fotoğrafları şaşırtıyor!

Jüpiter

NASA’nın Juno uzay aracı, 27 Ağustos tarihinde düzenlediği Jüpiter alçak uçuğunda elde ettiği görüntüleri NASA’ya iletmeye başladı.

NASA’nın da tüm dünya ile paylaştığı Jüpiter’in ilk fotoğrafları, bilim insanlarını da şaşırtmayı başardı.

Juno uzay aracı görevinin baş araştırmacı ismi olan Scott Bolton, elde edilen Jüpiter görsellerle ilgili “şu ana kadar gördüğümüz ya da hayat ettiğimiz hiçbir şeye benzemiyor” yorumunda bulundu.

Jüpiter

Jüpiter’in enine şeritlerinden eser olmadığını söyleyen Scott Bolton, Juno’nun ilettiği görseller ile Jüpiter’i tanımanın zor olduğunu da sözlerine ekledi.

Juno’nun, Jüpiter’in 4,200 km yüksekliğinden çektiği görüntüler, araştırmacılara Jüpiter hakkındaki çalışmalarında çok ciddi yardımcı olacak.

Jüpiter
JIRAM kızılötesi kamera ile çekilmiş Jüpiter

Son olarak belirtmek gerekirse Juno, Şubat 2018 tarihine kadar Jüpiter’e 36 farklı alçak uçuş daha gerçekleştirecek. Gerçekleştireceği bu alçak uçuşlar ile Juno, Jüpiter ile ilgili daha önce elde edilmemiş görüntüler yakalamaya devam edecek.

Ayrıca Juno, sadece Jüpiter’in görüntülerini değil, Jüpiter’in auroralarının sesini de kaydetmeyi başardı. İşte Jüpiter’in auroralarının ses kaydı:

Jüpiter’in kızılötesi görüntüleri:

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here