Japon Şirket VR Kaskına Koku Desteği Eklemek İstiyor!

VAQSO VR ürününü geliştiren Japon şirket, sanal gerçeklik gözlüğüne koku desteği de sunmak adına çalışmalar yapıyor. İşte detaylar!

Nosulus Rift
Nosulus Rift

Söz konusu Japonya ve teknoloji ikilisi olduğunda, ortaya çok ilginç sonuçlar çıkabiliyor. Bu durumun son örneği de sanal gerçeklik kaskına koku desteği sunma fikri olarak kendini göstermiş oldu.

VR kaskına koku sistemi!

VR kaskına koku

Aslında söz konusu bu sanal gerçeklik ve koku ikilisini, Nosulus Rift isimli ürün ile duyurulmuştu. Satışa da çıkacak olan Nosulus Rift, senaryoya dayalı kokuları, kullanıcıya yansıtabiliyor.

Lakin Nosulus Rift, sadece buruna takılarak kullanılıyor. Yani sanal gerçekliği, sadece koku üzerinden sürdürüyor. Ancak VAQSO VR ürününü geliştiren Japon firma, VR kaskına Nosulus benzeri bir ekleme yaparak, sanal gerçeklik konseptinin uygulanışını olabildiğince gerçeğe yaklaştırmanın peşinde!

Nosulus rift

Son olarak belirtmek gerekirse, video desteğine kokunun da eklenmesi, kullanıcılar tarafından çok ilgi gören bir girişim olarak değerlendirilmiyor. Zira bu teknoloji en çok, “uygunsuz” kullanımları ile gündeme geliyor.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here