Japon Şirket VR Kaskına Koku Desteği Eklemek İstiyor!

VAQSO VR ürününü geliştiren Japon şirket, sanal gerçeklik gözlüğüne koku desteği de sunmak adına çalışmalar yapıyor. İşte detaylar!

Nosulus Rift
Nosulus Rift

Söz konusu Japonya ve teknoloji ikilisi olduğunda, ortaya çok ilginç sonuçlar çıkabiliyor. Bu durumun son örneği de sanal gerçeklik kaskına koku desteği sunma fikri olarak kendini göstermiş oldu.

VR kaskına koku sistemi!

VR kaskına koku

Aslında söz konusu bu sanal gerçeklik ve koku ikilisini, Nosulus Rift isimli ürün ile duyurulmuştu. Satışa da çıkacak olan Nosulus Rift, senaryoya dayalı kokuları, kullanıcıya yansıtabiliyor.

Lakin Nosulus Rift, sadece buruna takılarak kullanılıyor. Yani sanal gerçekliği, sadece koku üzerinden sürdürüyor. Ancak VAQSO VR ürününü geliştiren Japon firma, VR kaskına Nosulus benzeri bir ekleme yaparak, sanal gerçeklik konseptinin uygulanışını olabildiğince gerçeğe yaklaştırmanın peşinde!

Nosulus rift

Son olarak belirtmek gerekirse, video desteğine kokunun da eklenmesi, kullanıcılar tarafından çok ilgi gören bir girişim olarak değerlendirilmiyor. Zira bu teknoloji en çok, “uygunsuz” kullanımları ile gündeme geliyor.

Paylaş
Eren Ertem
1997 yılında, Commodore 64 klavyesi ile tanıştığı teknoloji dünyasında yoluna, TED kolejinden sonra İngilizce eğitimli Elektrik-Elektronik Mühendisi olarak devam ediyor. Birçok farklı basılı ve elektronik yayıncılık sektöründe çalışmış olan Eren Ertem, C programlama dili, Java programlama dili ve elektronik yayıncılık editörlüğü ile ilgili eğitim setleri hazırlamıştır. Popüler Bilim üzerine araştırmalarına ve yazılarına editör olarak devam ederken, öte yandan da 1947 Roswell konusu ile ilgili araştırma kitabını ve Alacaklı romanını yazıyor.