Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi NASA, tam 20 yıldır sürdürdüğü yeni uzay teleskobu projesini başarılı bir şekilde tamamladı. Şimdi ise NASA, James Webb Uzay TeleskobuJWUT için fırlatma çalışmalarına koyulmuş durumda.

Hubble’ın yeni versiyonu: James Webb Uzay Teleskobu-JWUT!

Belirtildiği gibi NASA tarafından yirmi yıl önce inşaasına başlanan ve Hubble Uzay Teleskobu’nun yerine geçecek James Webb Uzay Teleskobu, en nihayetinde tamamlandı.

James Webb Uzay Teleskobu

Doğrudan NASA tarafından yapılan açıklamaya göre yeni James Webb Uzay Teleskobu, Hubble Uzay Teleskobu karşısında çok daha yetenekli bir işlev sağlayacak.

James Webb Uzay Teleskobu özellikleri!

Dünyanın, yaklaşık 930 bin mil yani 1 469 689 km uzaklığında konumlanacak olan yeni James Webb Uzay Teleskobu, üzerinde 21 aynalı sistem taşıyor.

Big Bang-Büyük Patlama sırasında oluşan ilk galaksi oluşumlarının da gözlemlenmesine imkan sağlayacağı düşünülen James Webb Uzay Teleskobu, Hubble ile onarım konusunda da ayrılıyor.

James Webb Uzay Teleskobu

NASA tarafından dile getirilen bilgiler ışığında, James Webb Uzay Teleskobu’nun, Hubble Uzay Teleskobu gibi astronot müdehalesi ile tamir yapılamadığı anlaşılıyor. Durumun böyle olması da, oluşabilecek herhangi bir hasar ve tamiri için, James Webb Uzay Teleskobu üretimini daha da komplike bir hale getirmiş oldu.

James Webb Uzay Teleskobu ne zaman fırlatılacak?

Son olarak belirtmek gerekirse James Webb Uzay Teleskobu fırlatma işlemi için belirlenen tarih, Ekim 2018’i gösteriyor.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here