Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi NASA, tam 20 yıldır sürdürdüğü yeni uzay teleskobu projesini başarılı bir şekilde tamamladı. Şimdi ise NASA, James Webb Uzay TeleskobuJWUT için fırlatma çalışmalarına koyulmuş durumda.

Hubble’ın yeni versiyonu: James Webb Uzay Teleskobu-JWUT!

Belirtildiği gibi NASA tarafından yirmi yıl önce inşaasına başlanan ve Hubble Uzay Teleskobu’nun yerine geçecek James Webb Uzay Teleskobu, en nihayetinde tamamlandı.

James Webb Uzay Teleskobu

Doğrudan NASA tarafından yapılan açıklamaya göre yeni James Webb Uzay Teleskobu, Hubble Uzay Teleskobu karşısında çok daha yetenekli bir işlev sağlayacak.

James Webb Uzay Teleskobu özellikleri!

Dünyanın, yaklaşık 930 bin mil yani 1 469 689 km uzaklığında konumlanacak olan yeni James Webb Uzay Teleskobu, üzerinde 21 aynalı sistem taşıyor.

Big Bang-Büyük Patlama sırasında oluşan ilk galaksi oluşumlarının da gözlemlenmesine imkan sağlayacağı düşünülen James Webb Uzay Teleskobu, Hubble ile onarım konusunda da ayrılıyor.

James Webb Uzay Teleskobu

NASA tarafından dile getirilen bilgiler ışığında, James Webb Uzay Teleskobu’nun, Hubble Uzay Teleskobu gibi astronot müdehalesi ile tamir yapılamadığı anlaşılıyor. Durumun böyle olması da, oluşabilecek herhangi bir hasar ve tamiri için, James Webb Uzay Teleskobu üretimini daha da komplike bir hale getirmiş oldu.

James Webb Uzay Teleskobu ne zaman fırlatılacak?

Son olarak belirtmek gerekirse James Webb Uzay Teleskobu fırlatma işlemi için belirlenen tarih, Ekim 2018’i gösteriyor.

Paylaş
Eren Ertem

1997 yılında, Commodore 64 klavyesi ile tanıştığı teknoloji dünyasında yoluna, TED kolejinden sonra İngilizce eğitimli Elektrik-Elektronik Mühendisi olarak devam ediyor. Birçok farklı basılı ve elektronik yayıncılık sektöründe çalışmış olan Eren Ertem, C programlama dili, Java programlama dili ve elektronik yayıncılık editörlüğü ile ilgili eğitim setleri hazırlamıştır.

Popüler Bilim üzerine araştırmalarına ve yazılarına editör olarak devam ederken, öte yandan da 1947 Roswell konusu ile ilgili araştırma kitabını ve Alacaklı romanını yazıyor.