4G Baz İstasyonu

Ülkemizdeki GSM operatörlerinin kapsama alanı ile ilgili yaptığı çalışmalar devam ederken, son gelen örnek bir hayli dikkat çekici oldu. Zira İstanbul’un Bahçelievler bölgesindeki bir caddede yer alan sokak lambası, baz istasyonu olarak kullanılmaya başlandı.

Çevredekiler tarafından da ilgi çeken bu çalışma, o bölgedeki sakinler için baz istasyonu zararları ile ilgili şüpheleri de beraberinde getirdi.

Şu an için aktarılan bilgilere göre istasyonun bulunduğu bölgedeki değerler, 3 ila 4 V/m seviyesinde yer alıyor. Bu değerin 10 V/m seviyesinin altında kalması gerektiğine dikkat çekilirken, söz konusu bu örnekle sınırların altında kalınmış gibi görünüyor.

Dünya Sağlık Örgütü yani WHO tarafından belirlenen zararlı olmayan sınır ise 40v/M olarak ifade ediliyor. Sokak lambasının dönüştürüldüğü baz istasyonunda da öyle görünüyor ki bu değerler çok daha az seviyeye indirilmiş. Anlaşılan o ki bölgedeki 3G v3 4.5G LTE sinyalleri ile ilgili şikayetler gündeme gelmiş.

Çekim gücünü iyileştirmek adına da belirli GSM operatörleri, böyle kısa bir çözüm bulmanın yoluna gitmişler. Şu an hangi operatörler tarafından kullanıldığı konusunda ise herhangi bir bilgi bulunmuyor.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here