İş Ararken

Kariyer sürecinin ilk adımı olan iş arama serüveni, belli noktalara dikkat ederek çok daha verimli bir hale getirilebilir.

İşverenlerin sıklıkla gerçekleştirdikleri mülakat süreçlerinde dikkat edilmesi gerekenler ile beklenen intiba bırakılabilir.

Öncelikle iş ararken düşünülmesi ve gösterilmesi güç yetenekler vardır.

Elbette başvuracağınız yer yürüttüğü işe göre sizin yeteneklerinizi değerlendirecektir ancak her işte işinize yarayacak bazı yetenekler de vardır ve bunlar iş ararken bazen hayat kurtarıcı nitelikte olabilir.

Sokak kültürünü tanımak iş ararken size artı kazandırır!

Sokak kültürü dediğimiz şey her gün karşılaşabileceğimiz tipteki insanların ne düşündüğünü, ne istediğini ve nasıl hareket ettiği ile ilgilidir.

Tüm bunları bilmek de iş yaparken ve iş ararken size katkı sağlar.

Yani insanlar ile sürekli olarak iletişim halinde olursanız ve onları her şekilde anlayabilirseniz, iş ararken diğerlerinden bir adım öndesiniz demektir!

İş ararken, ne kadar yüksek dereceli diplomalarınız da olsa iletişim sizin anahtar kelimeniz olmalıdır.

İsterseniz Harvard’ı bitirmiş olun, dinlemeyi bilmiyorsanız yaptığınız işte asla başarılı olamayacaksınız.

İş ararken de insan ilişkilerinizde ne kadar iyi olduğunuzu göstermeli ve kimliğinizi de bu şekilde belirlemelisiniz.

Belki de hiç bilginiz olmayan bir konuyu insanları dinleyerek ve onları anlamaya çalışarak kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz.

iş ararken

Elbette iş ararken, yapacağı işin okulunu okumuş ve bu konuda mükemmel bir özgeçmişe sahip olan kişilerin ön planda olması şaşırtıcı değil.

Bu kişilerin işinde başarılı olmak için tüm bu uğraşları sergilemesi onları mutlaka başarılı kılacaktır.

Ancak özellikle insan odaklı çalışmalar sergileyen firmaların insan ilişkilerine de önem verdiği bir gerçek.

Yani kitap kurdu olup yapacağı işin her noktasını bilen kişinin yanı sıra insanlar ile iletişim kurmayı ve dinlemeyi bilen, ancak diğeri kadar zengin bir özgeçmişe sahip olmayan biri, iş ararken çok daha avantajlı bir konumda olacaktır.

İş ararken halkla ilişkilere dikkat!

Daha önce de bahsettiğimiz üzere insanlar ile başarılı bir iletişim kurmak, iş ararken size büyük bir artı sağlayacaktır.

Günümüzde birçok firma öncelikli olarak hakla ilişkiler bölümüne önem vermekte ve böylece müşterileri ile iletişimi koparmamaya çalışmaktadır.

Müşteri işletmenin velinimetidir ve firmalar da bu deyime yönelik şekilde hareket etmektedir.

Günümüzde birçok firmanın müşteri destek hattı olduğunu görmek mümkün.

Bu hatlar sayesinde firma müşterilerinin istek ve ihtiyaçlarını saptayabiliyor ve sonrasında da değerlendirebiliyor. Bu noktada halkla ilişkilerde görev alan çalışanlar da büyük önem ifade ediyor.

Böylece izlenmesi gereken yol da kolayca şekillenebiliyor.

Günlük hayatta bile iletişim son derece önemliyken iş ararken bu durum çok daha önemli bir hale gelebiliyor.

Artık her noktada insanlarla muhattap olmak zorunda kalacağınız için iş ararken, öncelikle insan ilişkilerinizde önemli bir yol kat etmeli ve sonrasında da bu yolda ilerleyerek istediğiniz iş için savaşmalısınız.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here