50 Yeni iPhone X Özelliği ve Detayları

Apple'ın en dikkat çeken yeni iPhone modeli iPhone X özellikleri arasında, en önemli 50 detay dikkatleri üzerine topluyor!

iphone x özellikleri

iPhone X modeli, bu yıl Apple tarafından iPhone’un 10 yılı için özel olarak hazırlandı. Birçok açıdan hem Apple için hem de teknoloji dünyası için önemli yenilikler sunan yeni model, dikkatleri üzerine topalmış oldu.

iPhone X teknik özellikleri, yenilikleri

Elbette ki böyle bir model için Apple, birçok farklı yenilik sunuyor. Haber Tekno olarak 50 yeni iPhone X özelliği içeriğimiz ile öne çıkan yenilikleri derledik. Bu özellikler temel olarak 8 ana başlık altında bu detayları sıralamak mümkün. Bu başlıklar da şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Tasarım
 • Ekran
 • Ön kamera
 • Arka kamera
 • Güç yönetimi
 • Performans
 • Kablosuz bağlantı
 • Konum belirleme
 • Özelleştirilmiş iOS 11

Tüm bu temel kavramlar kapsamında, yenilikleri ve önemli detayları bir araya getirmek mümkün oluyor.

iPhone X

 • Tasarım

1-Cam materyal: Yeni telefon modelinin ön ve arka yüzeyi cam ile kapatılmış. Apple tarafından yapılan açıklamalara göre yedi katmanlı bu yeni cam kullanımı, rengin bozulmasını önleyen yansımaların önüne geçiyor. Daha az parmak izi bırakması için de oleofobik yapıya sahip.

2-Paslanmaz çelik çerçeve: Kasanın etrafı, paslanmaz çelik malzemeden üretilmiş çerçeveye sahip.

3-Çerçevesiz ekran: Her ne kadar ekranın üst kısmında TrueDept kamera ve Face ID sistemi başta olmak üzere çeşitli sensörlerin bulunduğu boşluk yer alıyor olsa da iPhone X ekranı çerçevesiz olarak nitelendirilebilir.

4-Yenilenen güç tuşu: Daha önce sadece güç tuşu olarak işlev gösteren iPhone’ların sağ tarafında yer alan buton, artık Siri ve Apple Pay özelliği ile kullanılıyor.

5-Yeni iPhone X modelinde geliştirilmiş ivmeölçer sensörü yer alıyor.

6-Bir diğer sensör iyileştirmesi ise yeni jiroskop tarafında kendini gösteriyor.

 • Ekran

iphone x ekran

7- 5.8-inç büyüklüğünde ekran: Yenilenen ekran çerçevesiz bir yapıda olduğu için 5.8-inç büyüklüğüne kadar ulaşıyor olsa da cihazın ölçüleri iPhone 8 modelinden çok az bir farkla daha büyük.

8-OLED ekran teknolojisi: Yeni modelde ilk defa OLED ekran teknolojisine geçiş yapılıyor. Renk doğruluğu, yüksek kontrast oranları ve gerçek siyah detayları ile OLED ekran, güç tüketimi konusunda da iyi bir seçenek oluyor.

9-True Tone özelliği: Apple’ın geçtiğimiz sene duyurduğu True Tone ekran teknolojisi, oluşan renklerin sıcaklık değerlerini ortam ışığı doğrultusunda ayarlayabiliyor. Yoğunluk ve renk sıcaklığının otomatik olarak ayarlanması, görsel deneyim açısında iyi bir seçenek olarak öne çıkıyor.

10-HDR: iPhone X HDR yani yüksek dinamik aralığına sahip OLED ekran özelliği sunuyor. Dolby Vision ve HDR10 desteği, bilhassa da destekleyen videoların oynatıldığı süre boyunca etkisini gösterebiliyor.

11-Ekran çözünürlüğü: Yeni 5.8-inç büyüklüğünde ekran, iPhone X yenilikleri arasına çözünürlüğü de eklemiş oluyor. 2436×1125 piksel çözünürlük ve 458ppi yani inç başına düşen piksel değeri mevcut.

12-Kontrast değeri: iPhone X ekran özellikleri arasında yeni kontrast değeri de kendini gösteriyor. Yeni OLED ekranda 1000000:1 kontrast değeri mevcut.

13-Dokunarak uyandırma: OLED ekran kullanılmasından kaynaklanan bir diğer yenilik ise “dokunarak uyandırma” özelliği olarak kendini gösteriyor. Artık ekrana tek bir dokunuş ile ekranı uyandırmak mümkün.

 • Ön kamera

14-TrueDept özelliği: Ön kamera da ayrı bir öneme sahip. 7 megapiksel çözünürlüğündeki yeni ön kamera, TrueDept özelliği sunuyor.

15-Face ID: Çerçevesiz ekran tasarımına geçilmesi ile beraber home tuşuna da veda edildi. Parmak izi okuyucusu ise tamamıyla kaldırıldı. Bunun yerine getirilen yüz tanıma sistemi, Apple tarafından Face ID olarak tanımlanıyor. Apple tarafından açıklanan bilgilere göre Face ID, yüz tanıma sürecinde sadece 1 milyonda 1 ihtimal hata yapabiliyor.

16-Özçekim (Selfie) için yeni Portre Modu: Geçtiğimiz yıl duryulan Portre Modu, iPhone X ile beraber ön kameraya da aktarılıyor. TrueDepth ile birlikte ön kamerada Portre Modu özelliği sunulabiliyor.

17-Animoji özelliği: Belki de iPhone X özellikleri arasında en çok dikkat çeken yeniliklerden olan Animoji, emoji kullanımına farklı bir boyut kazandırıyor. Yeni ön kamera ile beraber yüz ve ses hareketlerini emoji olarak yansıtmak mümkün.

 • Arka kamera

iPhone X arka kamera

18-Yeni iPhone X arka kamerası, daha büyük sensörlerlerden oluşuyor ve daha hızlı görüntü yakalayabiliyor. Ayrıca yeni arka kamera sensörü, 12 MP çözünürlüğüne sahip.

19-Arka kamera konumlandırılması, yeni iPhone X modelinde dikey olarak hizalanmış. Çift arka kamera sensörünün dikey olarak hizalanması, yatay kullanımda AR teknolojisinin çok daha verimli bir hale gelmesini sağlayabiliyor.

20-Çift OIS: Yeni çift sensörlü arka kamerada, her iki sensör için de OIS yani Optik Görüntü Sabitleme teknolojisi kullanılıyor. iPhone 7 Plus ve iPhone 8 Plus modellerinde sadece tek bir kamera için OIS desteği sunulmaktaydı.

21-Dörtli LED flaş: Arka kamera aydınlatması tarafında kullanılan dörtlü LED aydınlatma konusunda da iyileştirmeler yapılmış. Ayrıca LED flaş ile beraber Slow Sync özelliği de kullanılabiliyor.

22-İyileştirilmiş görüntü işleme: Apple tarafından yapılan açıklamara göre iPhone X, çok daha gelişmiş ve hızlı bir görüntü işleme özelliğine sahip. Böylece Fotoğraf daha çekilmeden önce, çekilen obje tanımlanabiliyor ve başta odaklama olmak üzere diğer kamera ayarları çok kısa bir süre içerisinde gerçekleştirilebiliyor.

23-Yeni video formatı: Apple tarafından geliştirilen yeni video formatı HEVC, iPhone X özellikleri arasında yer alıyor. Veri sıkıştırma tarafında yenilik sunan HEVC, dosya boyutlarını daha küçük bir hale getirmeyi başarıyor. Video oynatma süreçlerinde de daha iyi bir deneyim sağlanıyor.

24-iPhone X yenilikleri arasında 4K yani Ultra HD video kayıt yeteneği, 60 kare-saniye seviyesine çıkartılmış. 4K 60fps değer, kamera konusunda iddialı bir yaklaşım olarak değerlendiriliyor.

25-Ağır çekim videolar, 1080p yani Full HD çözünürlüğünde 240 kare-saniye değerine yükseltilmiş.

26-Video kaydı sırasında uygulanan titreşim engelleme sistemi, bir önceki modele kıyasla çok daha iyi bir seviyeye çıkartılmış.

27-Telefoto lens için diyafram değeri f/2.4 seviyesine çekilmiş. Böylece 2x optik yakınlaştırma olarak adlandırılan çekim modunu sunan telefoto lens, düşük ışıkta çok daha iyi bir performans sunacak. Hatırlatmak gerekirse bu değer, iPhone 7 Plus modelinde f/2.8 seviyesinde yer alıyordu.

28-Düşük ışık performansı söz konusu olduğunda, önceki modellere kıyasla iPhone X çok daha iyi bir performans gösteriyor.

29-Portre Modu, yenilenen arka kamera sensörleri ve yazılım tarafındaki geliştirmelerle çok daha işlevsel hale ulaştırılmış.

30-Portrait Lighting: Apple, iPhone X ile birlikte yeni portre fotoğrafçılık seçeneklerini de sunuyor.

31-AR: iPhone X yenilikleri arasında öne çıkan detaylar arasında, AR yani Artırılmış Desteklik desteği yer alıyor. Başta oyunlar olmak üzere birçok uygulamada AR, farklı bir deneyim oluşturmanın yollarını arıyor olacak.

32-Arka kamera sensörlerinin piksel boyutları iyileştirilerek, çok daha fazla ışık alan bir kamera yapısına geçiş yapılma sürecine geçiş yapılmış.

 • Güç yönetimi

33-Kablosuz şarj: Apple, bu yıl duyurduğu iPhone modellerinde kablosuz şarj desteği sunmaya başladı. iPhone X kablosuz şarj özelliği de öne çıkan yenilikler arasında yer alıyor.

34-Hızlı şarj desteği: Uzun bir süredir diğer akıllı telefon modelleri tarafından kullanımda olan hızlı şarj özelliği, nitekim Apple’ın iPhone X modelinde de kullanılmaya başlandı.

35-Daha uzun batarya ömrü: Apple tarafından yapılan açıklama, iPhone X batarya performansının iPhone 7’den 2 saat daha fazla olduğu yönünde.

 • Performans

iPhone X işlemci

36-A11 Bionic işlemci: Apple, iPhone X performansı için iyi bir çalışma gerçekleştirerek A11 Bionic isimli mobil işlemci modelini kullanıma sunuyor. A10 işlemci modeline kıyasla ikili çekirdek performansı yüzde 25 artarken, dörtlü çekirdek performansında yüzde 70 artış söz konu olmuş.

37-iPhone X modelinde kullanılan yeni M11 hareket algılayıcısı, enerji verimliliği ve yüksek hassasiyet vaat ediyor.

38-Neural engine: Apple tarafından Neural engine olarak tanımlanan bu yeni algılama motoru, A11 Bionic işlemcinin yapay zeka özelliğine atıfta bulunuyor. İnsanları ve objeleri tanımlaması için geliştirilen bu motor, Face ID ve Animoji özelliklerinin de işlem kaynağı oluyor.

39-Geliştirilmiş grafik performansı: iPhone X modeli, işlem performansı kadar grafik tarafında da geliştirme sunuyor. Bir önceki işlemcilere kıyasla GPU tarafında yüzde 30 değerinde bir artış mevcut.

 • Kablosuz bağlantı

40-iPhone X üzerinde çalışan yeni iOS 11 mobil işletim sürümü ile beraber mobil uygulamalar, NFC teknolojisine erişim sağlayabilecek.

41-Bluetooth 5.0: Yeni nesil kablosuz bağlantı standartları arasında yer alan Bluetooth 5.0, destek verilen seçenekler arasında yer alıyor.

 • Konum belirleme

42-Gelileo: Yeni iPhone modeli ile birlikte Gelileo desteği sunulmaya başlıyor.

43-QZSS: iPhone X modelinde QZSS desteği sunulmaya başlıyor.

 • Özelleştirilmiş iOS 11

44-iPhone X modelinde ekran tasarımından kaynaklı olarak batarya, saat ve bağlantı görselleri, iOS 11 tarafından ekranın sol ve sağ üst bölümlerinde gösteriliyor.

45-Güç tuşuna basılı tutulduğu zaman Siri özelliğini aktif ediyor.

46-Ses yükseltme ve güç tuşuna aynı anda basarak ekran resmi alınabiliyor.

47-Uygulamaları kapatmak için yukarı yönde çekme hareketi kullanılıyor.

48-Çoklu uygulama penceresi için iOS 11’in iPhone X ekranının altında sunduğu yatay çizgi yukarı doğru kaydırılıyor.

49-iPad modellerine benzeyen dock bölümü, özel olarak düzenlenen düzenlenen iOS 11 sürümünde kendini gösteriyor.

50-Yeni iPhone X modeli ile birlikte Apple, Selfie Scenes özelliğini sunuyor. Bu özellik, TruDepth ön kamera yeteneğini 360 derece çekimleri için kullanıyor.

Bu konudaki detaylar için blog yazımız: 15 Az Bilinen iOS 11 Özelliği!

Özetle toplarlamak gerekirse en büyük değişim, ekran ve kamera noktasında kendini gösteriyor. Apple, yeni iPhoneX modelinde daha önce hiçbir iPhone modelinde kullanmadığı OLED ekran teknolojisine geçiş yapıyor. Bununla beraber yine aynı şekilde daha önce hiç kullanılmayan ancak günümüzün popüler tasarımı haline gelen çerçevesize yakın akıllı telefon anlayışı da kullanıcılara sunuluyor.

Kamera tarafındaki önemli konumlandırma değişimi, AR yani artırılmış gerçeklik teknolojisine katkı sağlarkeni çift OIS sistemi de birçok rakibinin önüne geçmesine vesile oluyor. Tüm bu detaylarla beraber yeni telefon, ilk iPhone modelinden bu yana Apple’ın şimdiye kadar ürettiği en farklı akıllı telefon olmayı başarıyor. Her ne kadar iPhone X Türkiye fiyatı ile birçok tartışmaya konu olsa da getirdiği yenilikler ile birçok kullanıcıya erişmeyi ülkemizde de başaracak gibi görünüyor.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here