Apple iPad ve iPhone USB Type-C Portu Kullanımına Başlayacak!

Apple iPad ve iPhone USB Type-C Portu

2019 iPhone USB Type-C ile birlikte gelecek gibi görünüyor. Yeni ortaya atılan bir iddiaya göre Apple, 2019 yılında duyuracağı iPhone ve iPad modellerinde, Lightning portu kullanmak yerine USB Type-C portu kullanmaya başlayacak. Söz konusu bu iddia gerçeği yansıtacak olursa, 2019 yılı ile birlikte tam bir Type-C standardı ile karşı karşıya olunacak.

2019 iPhone Type-C ile gelecek!

Apple sızıntıları konusunda tutarlılığı ile bilinen Digitimes tarafından ortaya atılan iddiaya göre Apple, önümüzdeki yıl yani 2019 yılında duyuracağı yeni iPhone ve yeni iPad modellerinde, USB Type-C portunu cihazlarında kullanacak. Bu bilginin kaynağı olarak ise bileşen teminatı yapan firmalar gösteriliyor. Lightning konusunda şimdiye kadar geri adım atmayan Apple, anlaşılan o ki yeni bağlantı arabiriminin gelişiminin oturmasını beklemiş. Jony Ive’ın tasarım ekibinin başına yeniden geçmesinin bu konuyla ne kadar ilgili olduğu da tartışılmaya başlamış oldu.

Apple iPad ve iPhone USB Type-C Portu

MacBook tarafından bir süre önce yeni bağlantı birimini kullanmaya başlayan Apple, bununla birlikte mobil cihazlardaki beklentileri de artırmıştı. Özellikle de Lightning – Type-C kablo kullanımlarında meydana gelen çeşitli sorunlar, kullanıcıların iPhone’un ve iPad’in de Lightning portunun değişmesi isteğini ortaya çıkarmıştı. USB C – Lightning kablosu arayışları kullanıcılar için sorunlu bir süreç haline gelebiliyordu. Bilindiği gibi Apple, micro USB dönemlerinden bu yana her iki yönlüde takılabilen ve nispeten daha ince olan Lightning isini verdiği giriş sistemini kullanıyordu. Kullanıcılar tarafından oldukça beğeni toplayan bu standart, USB tarafında da Type-C olarak kendini gösterdi.

USB C olarak da kullanıcılar tarafından telaffuz edilen bir bağlantı birimi haline gelmişti. Type-C portuyla birlikte de tıpkı Lightning portunda olduğu gibi her iki yönlüde kullanılabilirlik ve nispeten daha ince bir uç kendini gösteriyordu.

Atılacak bu adım ile birlikte Type C Lightning dönüştürücü ihtiyaçları da ortadan kalkmış olacak ve tam anlamıyla sektörde bir standart hakim olacak. Henüz daha 2018 yılındaki modeller ile ilgili somut sızıntılar kendini göstermemişken, bir sonraki yıl için yapılan hazırlıkların kendini göstermesi de dikkatleri üzerine toplamış oldu.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here